Bota

Ukraina thotë se rusët kanë humbur 1,380 ushtarë dhe 15 tanke në 24 orët e fundit

Shtabi i Përgjithshëm i ushtrisë ukrainase ka njoftuar se Rusia ka humbur 1,380 ushtarë, 15 tanke dhe 42 sisteme artilerike e 34 autoblinda gjatë 24 orëve të fundit.

Këtë njoftim ukrainasit e kanë bërë në profilin zyrtar në Facebook.

Sipas tyre, humbjet totale të rusëve që nga fillimi i luftës në Ukrainë vlerësohet të jetë si vijon më poshtë (shifrat brenda kllapave janë për 24 orët e fundit).

Lexo më shumë  Zelensky thotë se ndihma ushtarake perëndimore, është e pamjaftueshme për ta fituar luftën

495,070 (+1,380) personel ushtarak;

7,605 (+15) tanke;

14,699 (+34) autoblinda;

12,779 (+42) sisteme artilerike;

1,077 (+1) sisteme raketore;

811 (+4) sisteme të mbrojtjes ajrore;

354 (+0) aeroplanë;

326 (+0) helikopterë;

10,290 (+54) dronë;

2,207 (+2) raketa;

27 (+0) anije;

1 (+0) nëndetëse;

17,383 (+72) autocisterna;

2,085 (+6) automjete speciale dhe pajisje tjera.

YouTube player