Të mbijetuarit e Breivik vazhdojnë të luftojnë për vizionin e Norvegjisë progresive

Nga MARK LEWIS

Ndërsa afrohet 10 vjetori i vrasjes masive më të keqe të Norvegjisë në kohë paqeje, të mbijetuarit shqetësohen se racizmi që ushqeu vrasësin anti-islamik Anders Behring Breivik po rishfaqet në një komb të njohur për politikën e tij progresive.

Gratë mbajnë lule ndërsa mbërrijnë për një shërbim përkujtimor në Katedralen Oslo
pas bombardimeve dhe të shtënave në 2011

 Shumica e 77 viktimave të Breivik më 22 korrik 2011 ishin anëtarë adoleshentë të Partisë së Punës – idealistët që shijonin udhëtimin e tyre vjetor në kampe në ishullin e qetë me pyje në Utoya, në një liqen në veri-perëndim të kryeqytetit, Oslo.

 Sot, shumë të mbijetuar po luftojnë për të mbajtur gjallë vizionin e tyre për vendin e tyre.

Anders Behring Breivik në gjykatë në Oslo

Aasmund Aukrust, asokohe nënkryetar i krahut të të rinjve të Punës, i cili ndihmoi në organizimin e kampit, tha: “Mendova se Norvegjia do të ndryshonte pozitivisht përgjithmonë pas sulmeve. Dhjetë vjet më vonë, kjo nuk ka ndodhur”.

 “Dhe në shumë mënyra, urrejtja që ne shohim në internet dhe kërcënimet ndaj njerëzve në lëvizjen e Punës janë rritur”.

 Sot, Z. Aukrust është një ligjvënës kombëtar, që bën fushatë për një hetim mbarëkombëtar të ideologjisë së krahut të djathtë që frymëzoi vrasësin.

Homazhe për viktimat jashtë një shërbimi përkujtimor në Oslo

Z. Aukrust vrapoi nga plumbat që fluturonin nëpër pyll, pastaj qëndroi i fshehur për tre orë të tmerrshme ndërsa ai pa shokët që vriteshin afër.

 Një ithtar i zëshëm i llogaritjes së duhur të racizmit dhe ksenofobisë në Norvegji, Z. Aukrust ka qenë shënjestër e abuzimit në internet, duke përfshirë një mesazh ku thuhej: “Ne do të dëshironim që Breivik të kishte bërë punën e tij”.

 Viktimat e masakrës së Utoya erdhën nga qytete dhe fshatra nga e gjithë Norvegjia, duke e kthyer një tragjedi personale në një traumë kolektive, për shumë prej 5.3 milion banorëve të vendit.

Masakra e Breivik filloi me një sulm me armë dhe bombë mbi ndërtesat qeveritare në qendër të Oslos

Të mbijetuarve i’u bashkua një pjesë e  popullsisë, të tronditur të cilët ishin të vendosur të tregonin se Norvegjia do të bëhej më shumë – jo më pak – tolerante dhe të refuzonte botëkuptimin që motivoi vrasësin.

Lexo më shumë  Bielamowicz: BE dhe SHBA me qëndrime akomoduese ndaj Serbisë

 Një dekadë më vonë, disa të mbijetuar besojnë se vendosmëria kolektive po zbehet.

 “Ajo çfarë ishte shumë pozitive pas sulmeve terroriste, ishte se njerëzit e shihnin këtë si një sulm ndaj tërë Norvegjisë. Ishte një mënyrë për të treguar solidaritet, ”tha z. Aukrust.

 “Por kjo është zhdukur. Ishte një sulm ndaj një shoqërie multikulturore. Dhe megjithëse ishte veprimi i një personi, ne e dimë se pikëpamjet e tij ndahen nga më shumë njerëz sot, sesa ishin 10 vjet më parë”.

 Breivik goditi institucionet e Partisë së Punës që ai besonte se po ndihmonin atë që ai e quajti “Islamizimi” të Norvegjisë.

Ishulli i Utoya

I veshur si polic, ai zbarkoi në Utoya, duke qëlluar për vdekje 69 anëtarë të krahut të të rinjve dhe duke plagosur shumë më tepër. Ai më parë kishte vrarë tetë persona në një sulm me bombë në ndërtesat qeveritare në Oslo.

 “Nuk ishte e rastit që ishte kampi ynë veror që u sulmua. Urrejtja ishte kundër nesh për shkak të vlerave tona të hapjes dhe gjithëpërfshirjes, “tha Sindre Lysoe, një i mbijetuar nga Utoya i cili tani është sekretari i përgjithshëm i krahut rinor të Partisë së Punës.

 “Pas Utoya-s, ishte shumë e vështirë, për shumë njerëz të ktheheshin në politikë. Për mua dhe për shoqërinë, ishte shumë e rëndësishme të ngrihesha përsëri dhe të luftoja përsëri me më shumë punë,” tha ai.

Viktimat ishin nga shumë pjesë të ndryshme të Norvegjisë

“Para 22 korrikut, politika ishte e rëndësishme, më pas u bë për jetën dhe vdekjen.”

 Pasi dëgjoi për bombën në Oslo në “ditën më të errët të të gjithë jetës sonë”, ai kujton miqtë e tij që i thoshin njëri-tjetrit se ishin në vendin më të sigurt në tokë.

 Brenda pak minutash, në ishull filluan të shtënat me armë dhe britmat. Sot, Z. Lysoe kalon shumë kohë duke paralajmëruar të rinjtë për rreziqet e ekstremizmit të djathtë.

 Në vitet pas sulmit, policia e sigurisë së Norvegjisë, PST, vazhdoi të rendiste islamistët si më të prirë për të kryer terrorizëm të brendshëm sesa ekstremistët e krahut të djathtë.

 Por pasi sulmet e xhamisë së Zelandës së Re, në 2019 vranë 51 njerëz dhe një përpjekje për kopjim, nga revole norvegjeze Philip Manshaus, pak jashtë Oslos më vonë, atë vit, në të cilin motra e vrasësit vdiq, policia e sigurisë së Norvegjisë ndryshoi vlerësimet e saj vjetore.

Lexo më shumë  Janusz Bugajski: Serbia ndërmjet revolucionit dhe konfliktit rajonal

 Tani rendit dy format e ekstremizmit në të njëjtin nivel rreziku.

 “Ndërsa përparonim në 2013 dhe 2014, migrimi Evropian dhe IS u bënë prizmat përmes të cilave kemi parë terror. Norvegjia u kthye në një narrativë të ekstremizmit që ishte kryesisht e huaj, ”tha Bjoern Ihler, i cili u shpëtoi plumbave duke notuar në ujërat e ftohtë rreth ishullit për t’u siguruar.

Mjekët dhe punonjësit e urgjencës shoqërojnë një person të plagosur nga vendi i masakrës kryesore në ishullin Utoya

“Ka një dështim në vetë-reflektim. Na mungon fakti që Anders Breivik dhe Manshaus ishin norvegjezë, por gjithashtu edhe shumë ekstremistë gjatë dekadës së fundit që duhej të ishin kapur nga sistemi ynë shoqëror, “tha ai.

 Që nga sulmet e 22 korrikut, Z. Ihler është bërë një ekspert në luftën kundër radikalizimit, duke themeluar Institutin Khalifa-Ihler për Ndërtimin e Paqes dhe Kundër Ekstremizmit, duke këshilluar Bashkimin Evropian dhe duke kryesuar një panel në Forumin Global të Internetit për Kundër Terrorizmit.

 Duke planifikuar sulmin nga shtëpia e nënës së tij në Oslo, Breivik hyri në një ekosistem online që demonizoi Islamin dhe vuri në dyshim të ardhmen e krishterë të Evropës.

 Z. Ihler, i cili ka folur me shumë ekstremistë të reformuar, thotë se këto dhoma jehone në internet, duhet të ekspozohen ndaj zërave të ndryshëm.

Norvegjia mban ende plagët, 10 vjet nga mizoria

“Pavarësisht nga ideologjia, arsyet që ata hynë në mjedise radikale janë të gjitha disi të ngjashme. Bëhet fjalë për, gjetjen e identitetit dhe një hapësirë ​​ku gjen përkatësinë. Pavarësisht nëse janë islamikë apo ekstremistë të ekstremit të djathtë, problemi themelor që ata kanë është të jetojnë në mjedise me shumëllojshmëri, ”tha ai.

 “Pjesa e ndërlikuar, po i ndihmon ata të ndërtojnë rehati me atë diversitet.”

 Z. Ihler ende beson në fuqinë e vlerave tradicionale norvegjeze si demokracia dhe rehabilitimi në zgjidhjen e problemeve shoqërore.

 Breivik goditi të gjitha këto, duke testuar jo vetëm angazhimin e vendit, për tolerancën dhe gjithëpërfshirjen, por edhe për mos-dhunën dhe drejtësinë e mëshirshme. Megjithatë ai ende përfiton nga një sistem drejtësie që favorizon rehabilitimin ndaj hakmarrjes.

 Ndërsa dënimi i tij mund të zgjatet nëse ai konsiderohet ende i rrezikshëm, Breivik po vuan 21 vjet në një qeli me tre dhoma me qasje në një palestër dhe lojëra kompjuterike, luks që do të ishte e paimagjinueshme edhe për kriminelët e vegjël në vendet e tjera.

 “Është e drejtë që ai trajtohet në mënyrë njerëzore”, tha Z. Ihler.

 “Ne nuk duam të ndjekim të njëjtën rrugë të dhunës. Ne duhet të vazhdojmë t’u tregojmë njerëzve se ka mënyra më të mira për t’u marrë me çështjet që kemi “.

©RrugaPress Të gjitha të drejtat të rezervuara

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *