Bota

Tajvani i bën thirrje Kinës: Ndalo provokimet ushtarake

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit i ka bërë thirrje Kinës që të ndalojë provokimet ushtarake rreth ishullit të vetëqeverisur, shkruajnë mediat e huaja.

Ministria tha se që nga e diela, ajo ka pikasur 103 avionë ushtarakë kinezë, duke përfshirë avionë luftarakë, mbi det. Harta e saj e aktiviteteve kineze gjatë 24 orëve të fundit tregoi 40 prej avionëve që kalonin vijën mesatare të ngushticës së Tajvanit, e cila kishte shërbyer si një pengesë jozyrtare midis dy palëve derisa Kina filloi ta kalonte rregullisht atë një vit më parë.

Lexo më shumë  Momenti kur aeroplani i Wagner-it rus përplaset dhe shpërthen në Mali

Avionë të tjerë fluturuan në jug të Tajvanit përmes kanalit Bashi, i cili ndan ishullin nga Filipinet. Pekini pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i tij dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të arritur qëllimin e tij. Aktivitetet e Kinës gjatë ditës së kaluar parashtruan sfida serioze për sigurinë në ngushticë dhe në rajon.

Rruga Press

YouTube player