Bota

Kina dërgon 103 aeroplanë ushtarakë “drejt Tajvanit” në vetëm 24 orë

Ushtria e Kinës dërgoi 103 aeroplanë luftarakë “drejt Tajvanit” në një periudhë 24-orëshe në atë që ministria e mbrojtjes e ishullit tha të hënën ishte një rekord ditor në kohët e fundit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, aeroplanët u zbuluan midis orës 6 të mëngjesit të së dielës dhe orës 6 të mëngjesit të së hënës, tha ministria.

Lexo më shumë  Zelensky thotë se ndihma ushtarake perëndimore, është e pamjaftueshme për ta fituar luftën

Siç është zakon, ata u kthyen prapa, para se të arrinin në Tajvan.

Kina, e cila pretendon se Tajvani është pjesë e territorit të saj, ka kryer stërvitje ushtarake gjithnjë e më të mëdha në ajër dhe ujërat përreth Tajvanit, ndërsa tensionet janë rritur midis të dyve dhe me Shtetet e Bashkuara.

SHBA-ja është furnizuesi kryesor i Tajvanit me armë dhe kundërshton çdo përpjekje për të ndryshuar statusin e Tajvanit me forcë.

Lexo më shumë  Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Ministria e quajti veprimin ushtarak kinez “ngacmim” që paralajmëroi se mund të përshkallëzohej në atmosferën aktuale të tensionuar.

“Ne u bëjmë thirrje autoriteteve të Pekinit të mbajnë përgjegjësi dhe të ndalojnë menjëherë aktivitete të tilla shkatërruese ushtarake”, thuhet në një deklaratë.

Rruga Press

YouTube player