Bota

Rusia ka humbur 10 për qind të tankeve të saj në betejën për Avdiivka

Beteja katër mujore për Avdiivka ndoshta po arrin kulmin në ditët e fundit: ukrainasve po u mbarojnë municionet në qytetin e shkatërruar, kurse rusët po i afrohen qendrës së qytetit nga jugu dhe veriu, duke kërcënuar ndërprerjen e linjave të furnizimit për ushtarët ukrainas, shkruan Forbes.

Do të ishte një humbje e dhimbshme për Ukrainën – zgjidhja e parë e madhe që bie nën kontrollin rus në pothuajse një vit – por mund të jetë një fitim edhe më i dhimbshëm për Rusinë.

Për të pushtuar disa kilometra katrorë të territorit të shkatërruar, Kremlini sakrifikoi sasinë e tankeve që mund të furnizonin pothuajse një skuadër të tërë të mekanizuar.

Analisti me burim të hapur @partisan-oleg thekson se para rënies së Bashkimit Sovjetik, një detashment i mekanizuar i ushtrisë sovjetike me 10,000 trupa kishte rreth 220 tanke. Ushtria ruse ende funksionon kryesisht sipas parimit sovjetik.

Që nga fillimi i sulmit në Avdiivka në fillim të tetorit, njësitë ruse kanë humbur 214 tanke, siç numërohet nga analisti @naalsio26.

Lexo më shumë  E thotë Macroni: Mund të ketë dërgim të trupave perëndimore në Ukrainë

Janë kryesisht tanke T-72 dhe T-80, por kanë humbur edhe disa tanke moderne T-90. Brigadat ukrainase në dhe rreth Avdiivka humbën vetëm 18 tanke.

Humbjet ruse rreth Avdiivka mund të arrijnë deri në një të dhjetën e të gjithë tankeve ruse në Ukrainë.

Rusët nuk mund t’i referohen as avantazhit tradicional që kanë mbrojtësit e rrënjosur ndaj sulmuesve të ekspozuara. Historikisht, një sulmues duhet të presë të pësojë tre herë më shumë humbje sesa një mbrojtës.

Shpjegimi është i thjeshtë: ukrainasit kanë qenë më të mirë në përdorimin e minave, artilerisë, dronëve dhe raketave, pavarësisht se municionet po mbarojnë ngadalë, sepse republikanët në Kongresin e SHBA-ve kanë muaj që bllokojnë dërgimin e ndihmave.

Rusët humbën katër herë më shumë tanke sesa pritej dhe ranë në një kurth. Ata mund të jenë në gjendje të kapin rrënojat e Avdiivka, por nëse garnizoni ukrainas tërhiqet tani, rusët do të kapin rrënojat e qytetit me një kosto në armë dhe fuqi ushtarake që nuk do të jenë në gjendje t’i rikuperojnë shpejt, dhe ndoshta jo pa ngadalësuar ritmin e operacioneve përgjatë vijës së frontit 960 kilometra.

Lexo më shumë  Zelensky tregon kohën kur Rusia do të provojë një ofensivë të re në Ukrainë – dhe nuk është shumë larg

Problemi është se ukrainasit në Avdiivka mund të mos tërhiqen. Nëse garnizoni, nën urdhrat e komandantit të ri të përgjithshëm të frontit lindor të Ukrainës, gjeneralit Oleksandr Sirsky, vendos të luftojë deri në njeriun e fundit, ata mund ta humbin atë avantazh.

Kjo ka ndodhur tashmë një herë, në Bakhmut. Sirsky, atëherë komandanti i forcave tokësore të Ukrainës, e mbajti garnizonin në krye të mbrojtjes në rrënojat e qytetit për një kohë të gjatë.

“Megjithëse Bakhmuti fillimisht dukej si një sukses për ukrainasit pasi rusët pësuan humbje të konsiderueshme, situata ndryshoi shpejt”, shpjegon instituti ukrainas i mendimit Frontelligence Insight.

“Sapo rusët ishin në gjendje të kapnin krahët dhe të shkurtonin linjat e furnizimit, shkalla e viktimave pothuajse u barazua”.

Nuk është vonë që lufta për Avdiivka t’u bëjë shumë më tepër dëme rusëve sesa ukrainasve, edhe nëse Rusia e “fiton” betejën. Por për ukrainasit, fitorja në disfatë do të varet nëse do të tërhiqen në momentin e duhur.

Rruga Press

YouTube player