Refugjatët ukrainas thonë se do të kthehen në shtëpitë e tyre

Disa refugjatë ukrainas po shqyrtojnë nëse do të kthehen në atdheun e tyre pasi u larguan fillimisht nga lufta në Ukrainë.

Për nënën 30-vjeçare Yulia Kuzyk, e cila kishte arritur në Poloni, ajo tha se presioni për të ndërtuar një jetë të re në një vend tjetër ishte shumë i madh.

“Kur ke të gjithë jetën në Ukrainë, është pikërisht aty ku shpirt fle,” tha ajo, duke shtrënguar fëmijët e saj.

Liudmyla Burlachenko, 43 vjeç, vendosi të kthehej në shtëpinë e saj në Odesa në Ukrainën jugore pasi nuk arriti të gjente një banesë apo punë në Varshavë të Polonisë dhe Gdansk.

Lexo më shumë  Dalin fotot, Donald Trump griste dokumentet zyrtare dhe i hidhte në tualetin e Shtëpisë së Bardhë

“Ishte e frikshme dhe kam frikë edhe tani, por tashmë jam e lodhur dhe dua të shkoj në shtëpi”, tha ajo, duke shtuar se tani duket më e qetë në qytet.

Që nga fillimi i pushtimit, më shumë se 10 milionë njerëz janë zhvendosur dhe katër milionë janë larguar jashtë vendit.

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published.