Franca: Aktualisht në Mariupol nuk është i mundur asnjë mision humanitar

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe homologu i tij nga Rusia, Vladimir Putin, kanë diskutuar të martën nëpërmjet telefonit për situatën në Ukrainë.

“Macroni gjatë kësaj bisede ka folur edhe mbi një misioni humanitar për qytetin e rrethuar të Mariupolit me Putinin, mirëpo në këtë fazë nuk është e mundur”, ka thënë një zyrtar i presidencës franceze, raportoi CNN.

Pozicioni i Rusisë për një mision humanitar për Mariupolin mbetet i ashpër, ka thënë më tej zyrtari, duke shtuar se Putini i ka thënë presidentit francez se do të mendonte për këtë.

Lexo më shumë  Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte

Për këtë bisedë telefonike, Kremlini ka lëshuar një deklaratë në të cilën tha se udhëheqësit kanë diskutuar për vendimin e Rusisë sa i përket pagesës në rubla për furnizimet me gaz rus në Bashkimin Evropian.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *