Lajme

Macroni e Scholzi duan takim me Kurtin e Vuçiqin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz duan një takim me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, këtë javë.

Macron ka bërë të ditur në një konferencë për media nga Bratislava të mërkurën se ai shpreson që bashkë me Scholzin të takohen me Kurtin e Vuçiqin këtë javë.

Lexo më shumë  Kasami: BDI 20 vjet nuk e bëri decentralizimin, po harxhojnë paratë që fituan derisa ishin në pushtet

Kurti sot në kryeqytetin sllovak u takua me përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell dhe emisarin Miroslav Lajçak, të cilëve iu bëri të ditur se për ta qetësuar situatën në veri duhen larguar së pari protestuesit e dhunshëm.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *