Lajme

Lejimi i kanaleve të Serbisë në Kosovë, deputeti Basha: Besoj se vendimi i KPM-së është tradhti kombëtare

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka kritikuar  sërish anëtarët e Komisionit të Pavarur të Mediave (KPM), lidhur me shfuqizimin e vendimit për pezullimin e kanaleve “Arena” të Serbisë dhe lejimi që ato të shfaqen sërish në Kosovë.

Në reagimin e tij, Basha edhe sot ripërsëriti se është i bindur se nuk ka njeri normal që e lejon operimin e platformave që kërcënojnë shtetin e Kosovës dhe u thurin lavde terroristëve që kanë vrarë policë shqiptarë.

Lexo më shumë  Belinda Balluku 'lan duart'/ Qeveria ia ngec inceneratorët Mirela Kumbaros

Ai ka shpjeguar si është marrë vendimi që favorizon Telekomin e Serbisë dhe në këtë rast shkon në dëm të Telekomit të Kosovës.

Për këtë dhe arsye tjera, deputeti Basha thekson faktin se është i bindur që besoj se vendimi i Bordit të KPM-së është tradhti kombëtare.

Kujtojmë se pak ditë më parë anëtarët e Bordit të Komisionit të Pavarur për Media (KPM),morën një vendim dhe lejuan të transmetohen në Kosovës kanalet e Serbisë “Arena”, që shfaqën mesazhe mbështetëse për terroristët që kryen sulmin më 24 shtator 2023 në Banjskë.

Lexo më shumë  Ministri Maqedonci: Kosova përkrah Britanisë vazhdon trajnimin e rekrutëve ukrainas

Serbia në minutën e fundit. Pra nuk e kanë futur si pjesë të rregullt të rendit të ditës, por kanë pritur në fund të mbledhjes, dhe e kontrabandojnë shpejtë tek “të ndryshmet,” pra te pika e fundit që zakonisht trajtohen ceshtje të rëndësisë jo shumë të lartë.

YouTube player