Lajme

Kurti: Sa më konstruktiv e kreativ unë, aq më nervoz e të padrejtë ata

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se në takimin e 14 shtatorit në Bruksel ka qenë konstruktiv dhe kreativ, por sipas tij, kjo i është shpërblyer me nervozë dhe padrejtësi nga ndërmjetësuesit.

Në adresimin për media të hënën bashkë me zëvendësin e tij, Besnik Bislimi, Kurti ka thënë se ka besuar që konstruktiviteti dhe kreativiteti shpërblehen, por ka vlerësuar se në rastin e tij janë ndëshkuar.

“Në një moment gjatë bisedimeve, kur unë i them cili është propozimi i palës serbe, po ashtu Borrell i drejtohet Vuçiqit, më pas Lajçaku thotë se e kanë dhënë më herët ata. Nuk ishte propozimi, mu premtua që do ta nxjerrin, por nuk u bë. Sa më konstruktiv e kreativ unë, aq më nervoz e të padrejtë ata. Kam besuar që kreativiteti e konstruktiviteti të shpërblehen, jo të ndëshkohen”, ka thënë ai.

Lexo më shumë  Oso Kuka bën 'Reset Factory'

Kurti më tej ka folur rreth kompromisit të emisarit special të Bashkimit Evropian, Miroslav Lajçak, për të cilin ka thënë se është refuzuar më 19 korrik nga Bislimi, e që sërish i është ofruar Kurtit në takimin e fundit.

“Refuzimi i të ashtuquajturit kompromis të emisarit Lajçak nuk është bërë më 14 shtator, është bërë më 19 korrik. Zëvendëskryeministri Bislimi e ka refuzuar atë propozim. Ai ma solli mua më 14 shtator atë që e ka refuzuar Besnik Bislimi më 19 korrik, a po provon të gjejë dallime mes nesh apo si është puna? Ai është propozim i refuzuar, nuk do të duhej të vinte më”, ka thënë ai.

Lexo më shumë  Kurti: Është jetike ringjallja e pluralizmit politik në mesin e serbëve të Kosovës

Rruga Press

YouTube player