Kritiku i Kremlinit, Navalny thotë se ai po përballet me akuza të reja penale

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny thotë se ai është akuzuar në një çështje të re penale dhe përballet me deri në 15 vjet burg nëse shpallet fajtor, raporton BBC, përcjell Bota sot.

Komentet e tij u postuan në mediat sociale, ku Navalny thotë se ai është akuzuar për krijimin e një organizate ekstremiste dhe nxitje të urrejtjes ndaj autoriteteve.

Akuza e fundit vjen pas një dënimi me nëntë vjet që ai mori në mars të këtij viti për mashtrim dhe përbuzje të gjykatës, përpara të cilit ai tashmë po përballej me burgim deri në dy vjet.

Lexo më shumë  Ukrainasit arrestojnë 400 të dyshuar si bashkëpunëtorë të rusëve

Navalny ka argumentuar vazhdimisht se akuzat e Rusisë kundër tij janë të motivuara politikisht.

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published.