Lajme

Konjufca: Sylë Tahirsylaj la një kontribut shumë të madh në Institutin e Hidrometeorologjisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka thënë se me pikëllim kanë mësuar lajmin për vdekjen e profesorit dhe meteorologut, Sylë Tahirsylaj.

Konjufca përmes një postimi në Facebook, ka shkruar se ai ka lënë një kontribut shumë të madh në Institutin e Hidrometeorologjisë.

“Humbëm një profesionist të dalluar, që me përkushtimin e tij la një kontribut shumë të madh në Institutin e Hidrometeorologjisë, në sferën akademike universitare, si dhe në tërësi në fushën e meteorologjisë në vendin tonë. Sylë Tahirsylaj do t’iu mungojë jo vetëm familjarëve dhe miqve të tij, por edhe publikut të gjerë, për të cilin ai ishte një emër i shquar i meteorologjisë për një kohë jashtëzakonisht të gjatë, nëpër të cilën la shenjën e pashlyeshme të punës së tij të palodhur”, ka pohuar ai.

Lexo më shumë  Konjufca pret në takim themeluesit e shkollës shqipe `AlbaLife` në New York

Konjufca ka ngushëlluar familjen dhe miqtë e tij.

“Ngushëllime më të sinqerta familjes dhe miqve të tij, të cilët humbën më të dashurin e tyre!U prehtë në paqe”, thotë ai.

Rruga Press

YouTube player