Uncategorized

Djali i presidentit të Serbisë dëshiron të sulmojë tifozët e Anglisë

Në një përleshje mes huliganëve anglezë dhe serbë në Gelsenkirchen ka qenë edhe djali i presidentit serb. Ai mund të mbahej vetëm me vështirësi.

Karriget fluturuan. Objektet dhe grushtet: Në prag të fitores 1-0 të Anglisë kundër Serbisë në Gelsenkirchen, tifozët nga të dy kampet sulmuan njëri-tjetrin. Mesa duket ka dashur të përfshihet edhe Danilo Vuçiq, djali i presidentit serb Aleksandar Vuçiq. Djali mësohet se ka lidhje të ngushta me skenën e huliganit kriminal.

Pamjet dokumentojnë se një burrë, që besohet të jetë 26-vjeçari, mbahet prapa nga shoqëruesit e tij teksa përpiqet të futet në drejtim të debatit. Në atë kohë, grupi qëndronte ende përpara një restoranti arab. Trazirat ndodhën në zonën e këmbësorëve, vetëm dy ndërtesa larg. Sipas mediave kroate dhe boshnjake, djali i presidentit ndalohet nga truprojat e njësisë speciale të policisë ushtarake serbe “Cobra”.

Lexo më shumë  Mbyllen edhe dy pika të derivateve në Zveçan dhe Leposaviq

Video te linku më poshtë:

https://www.t-online.de/sport/fussball/em/id_100428610/gelsenkirchen-sohn-von-serbiens-praesident-will-auf-england-fans-losgehen.html

Ndërsa ata e mbajnë atë me disa burra, anëtarët e policisë së North Rhine-Westphalia vrapojnë pranë tyre në vendngjarje dhe e marrin shpejt situatën nën kontroll. Sipas policisë së Gelsenkirchenit, shtatë tifozë serbë janë arrestuar dhe është bërë kallëzim për lëndime të rënda trupore. Një foto tregon një tifoz të Anglisë duke u gjakosur nga koka.

Danilo Vuçiq ishte gjithashtu ndër huliganët e njohur serbë në Kupën e Botës 2018 në Rusi. Skena e huliganëve në Serbi konsiderohet ndërkombëtarisht veçanërisht e dhunshme. Një ish-kreu i huliganëve të Partizanit të Beogradit, Veljko Belivuk, është në gjyq si kreu i një organizate të dyshuar kriminale që thuhet se është e lidhur ngushtë me një klan mafioz nga Mali i Zi – dhe akuzohet për shtatë vrasje.

Lexo më shumë  Kurti: Vendimi i GJND-së për pavarësinë nuk u përdor mjaftueshëm për eliminimin e ndërhyrjeve të Serbisë në çështjet e brendshme

Sipas vëzhguesve të gjyqit, Belivuk gjithashtu dëshmoi në gjyq se ai mbështeti demonstratat për Aleksandar Vuçiqin dhe ndërpreu protestat e opozitës, si dhe ofroi shërbime të tjera për presidentin. Presidenti nuk iu përgjigj pyetjes së ARD-së për këtë.

Një foto tregon Danilo Vuçiç duke përqafuar një nga të besuarit e ngushtë të Belivuk. Kur portali investigativ serb Krik ka shkruar për lidhjet, Aleksandar Vuçiq ka reaguar me një foto të përbashkët në Instagram: “Djali im Danilo është një i ri i ndershëm dhe i denjë. Ai akuzohet vetëm sepse është djali i presidentit.

Rruga Press

YouTube player