Bota

Britania do i kthejë Nigerisë artefaktet e grabitur në shekullin 19

Një muze në Londër thotë se ka rënë dakord të kthejë në Nigeri artefaktet e grabitura në shekullin e 19-të në Mbretërinë e Beninit.

Muzeu “Horniman” tha se pronësia e 72 objekteve do t’i transferohej qeverisë nigeriane, raportoi BBC.

Artikujt përfshijnë 12 pllaka bronzi, të njohura si Bronzët e Beninit, një gjel prej bronzi dhe një çelës për pallatin e mbretit.

Lexo më shumë  Koreja e Veriut i ka dërguar Rusisë mbi 6.000 kontejnerë me municione

Kjo pason një kërkesë të Komisionit Kombëtar të Nigerisë për Muzetë dhe Monumentet (NCMM) në janar.

Muzeu, në juglindje të Londrës, thotë se është konsultuar me anëtarët e komunitetit, vizitorët, nxënësit e shkollës, akademikët, profesionistët e trashëgimisë dhe artistët me bazë në Nigeri dhe në Mbretëri të Bashkuar.

“Të gjitha pikëpamjet e tyre për të ardhmen e objekteve të Beninit u morën parasysh, krahas prejardhjes së objekteve,” shpjegoi muzeu.

Vitet e fundit ka pasur presion të shtuar politik ndaj qeverive dhe muzeve evropiane për të dorëzuar artefaktet e grabitura.

Lexo më shumë  Bruksel, protestë e dhunshme e fermerëve para Këshillit Evropian

Këto përfshijnë gdhendje fildishi dhe skulptura metalike të njohura si Bronzët e Beninit.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *