Lajme

Rusia reagon nga Beogradi, e quan provokim ndalimin e spiunes së tyre në Kosovë

Ambasada ruse në Beograd ka reaguar ndaj arrestimit dhe shpalljes “non grata” nga Kosova të ruses së akuzuar se është pjesë e spiunazhit rus, Daria Aslamova, duke thënë se kjo paraqet një tjetër provokim të institucioneve të Kosovës.

“Ndalimi i pabazuar i Darija Aslamovës është një provokim tjetër i institucioneve të përkohshme në Kosovë, shembull i shpërfilljes së plotë të Prishtinës ndaj parimeve themelore demokratike, përfshirë lirinë e mediave. Ne i bëjmë thirrje Sekretariatit të OKB-së, UNMIK-ut, Misionit të OSBE-së në Kosovë, Ligjit të BE-së. Misioni i Zbatimit dhe organizatat ndërkombëtare ekspertë të dalin menjëherë me një vlerësim publik të ngjarjes”, thuhet në një deklaratë të ambasadës ruse.

Lexo më shumë  Përkujtohet Naum Veqilharxhi, ideologu i Rilindjes Kombëtare

Aslamova është ndaluar të shtunën në Kosovë, është marrë në pyetje, është liruar dhe më pas është larguar nga Kosova.

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, e ka shpallur të dielën atë person të padëshirueshëm, duke ia ndaluar hyrjen në Kosovë për pesë vitet e ardhshme.

“Si Ministër i Punëve të Brendshme, brenda kompetencave të mia ligjore, bazuar në Ligjin për të Huaj, Nenet 17 dhe 66 A, kam shpallur person të padëshirueshëm në Republikën e Kosovës Daria Asmalovan. Hyrja e këtij personi është e ndaluar për pesë vite në territorin e Republikës së Kosovës. Kushdo që me qëllime apo direktiva të caktuara cënon apo tenton të destabilizojë vendin tonë, do të përballet pa diskutim me forcën e ligjeve të Republikës së Kosovës”, ka shkruar Sveçla në Facebook. 

Lexo më shumë  Forca të shtuara të KFOR-it në Kosovë, vendoset batalioni italian nga Forca Rezervë e NATO-s

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *