Zelensky mund të paraqitet fizikisht në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në New York

Diplomatët po përpiqen të organizojnë një vizitë të presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York në muajin shtator, e cila do të ishte vizita e parë jashtë vendit që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt.

“Ne jemi gati për vizitën e çdo zyrtari, përfshirë edhe presidentin”, tha zëdhënësi i misionit ukrainas në OKB, Anatoli Slenko.

Zelensky është në listën e folësve në takimin më të madh vjetor të OKB-së në mes të shtatorit, por Slenko theksoi se kjo ende mund të ndryshohet. Është ende e paqartë nëse vizita do të bëhet, shtoi ai.

Lexo më shumë  Ukraina zbulon numrin e ushtarëve të saj të humbur në luftë

Burime nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së konfirmuan se misioni ukrainas po përgatit vizitën e presidentit në mbledhjen vjetore të presidentëve të shteteve dhe qeverive, raporton zeit.

Megjithatë, diplomatët paralajmërojnë se çdo udhëtim i presidentit ukrainas përbën një rrezik të madh për jetën e tij. Ata shtojnë se vendimi do të lidhet me zhvillimin e ngjarjeve ushtarake në Ukrainë.

Këtë vit, Debati i Përgjithshëm do të zhvillohet në selinë e OKB-së në New York duke filluar nga 20 shtatori. Folësit do të jenë presidenti i SHBA-së, Joe Biden, kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe ministri i jashtëm rus, Sergey Lavrov.

Lexo më shumë  Kanali në Telegram: Presidenti rus rrëzohet nga shkallët

Prania e presidentit ukrainas në sallën e madhe të asamblesë ka të ngjarë të ketë ndikim të rëndësishëm simbolik duke pasur parasysh luftën e vazhdueshme në vend. Zelensky dihet vetëm se ka udhëtuar brenda Ukrainës disa herë që nga fillimi i luftës për arsye sigurie. 

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese