Zelensky: Lufta do të përfundojë kur..

Presidenti ukrainas ka deklaruar se lufta mund të përfundojë kur Moska të kuptojë se nuk ka më trupa për të humbur, shkruan BBC.

“Do të vijë dita kur numri i humbjeve, edhe për Rusinë, do të kalojë kufirin e lejuar,” tha Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij.

Presidenti ukrainas ka pretenduar gjithashtu se:

-Trupat ukrainas vazhdojnë mbrojtjen heroike në rajonin lindor të Donbasit.

-Ditën e djeshme asnjë nga forcat nuk ka shënuar përparime të suksesshme ndërsa vazhdojmë luftimet e ashpra  rreth Severodonetsk, Lysychansk, Popasna.

-Dimri i ardhshëm do të jetë dimri më i vështirë i Ukrainës në historinë moderne, pasi asnjë nga rezervat e gazit apo qymyrit nuk do të mund të eksportohet.

-Përpjekjet diplomatike janë duke vazhduar ndërsa Ukraina kërkon të bashkohet me Bashkimin Europian  dhe vendimi i takon vendeve të BE-së.

-Ukraina do të publikojë një libër që flet për krimet e luftës nga rusë të titulluar “Libri i torturuesve” .

Rruga Press

Lexo më shumë  “K***vë, do t’ju vrasim të gjithëve”/ Deputeti rus kërcënon “live” gazetarin gjerman që raportonte në Ukrainë

Leave a Reply

Your email address will not be published.