(Video) Amatorizmi i gazetarit rus që zbuloi vendndodhjen e superarmës ruse, një ditë më pas ukrainasit e hedhin në erë

Një gazetar i Kremlinit shpërndau aksidentalisht pozicionin superarmës së rusëve dhe kaq ka mjaftuar që ukrainasit ta shkatërrojnë duke e hedhurnë erë atë një ditë më vonë.

Aleksandr Kots po tregonte me krenari armën e rëndë vetëlëvizëse 2S4 Tyulpan 240 mm në një raport propagandistik në Severodonetsk pasi u zhvendos nga Mariupol.

Arma është sistemi më i madh i mortajave të kalibrit në shërbim, duke qëlluar predha të mëdha 288 paund F864 në një rreze prej gjashtë miljesh.

Raporti i Kots në Rubizhne tregoi disa kënde të mortajës gjigante, e cila gjithashtu mund të lëshojë predha të drejtuara me lazer Smel’chak, predha bërthamore 3B11 dhe 308 predha ngarkesash të ndihmuara me raketa, në raportin e tij që tregonte armën për rusët në shtëpi.

Por më pak se 24 orë pasi filmimi i tij u transmetua, mortaja u hodh në copa nga forcat ukrainase, të cilat me gëzim shpërndanë pamjet e kokës së tyre.

Lexo më shumë  Marina amerikane nxjerr nga fundi i Detit Mesdhe aeroplanin që kishte rënë nga aeroplanmbajtësja USS Harry S. Truman

2S4 shihet në një top të madh zjarri ndërsa municioni i tij shpërthen në një tjetër goditje të madhe ndaj përpjekjeve të dështuara të luftës të Putinit.

Është humbja e parë e konfirmuar e një 2S4 nga Rusia gjatë pushtimit të egër, megjithëse Kremlini thuhet se ka në rezervë deri në 400 sisteme joaktive mortajash.

Sistemet e armëve janë krijuar për të shkatërruar ndërtesa të mëdha dhe fortifikime të rënda dhe janë zhvilluar gjatë Luftës së Ftohtë.

Kanë mbetur vetëm rreth 50 në shërbim operacional, 12 për Brigadë të Artilerisë së Fuqisë së Lartë në nivel qarku, sipas Forbes.

Armët qëllojnë vetëm një herë në minutë dhe mund të tërhiqen edhe vetëlëvizëse.

Lexo më shumë  Turqia fillon përdorimin e sistemit rus të pagesave, pavarësisht paralajmërimeve perëndimore

Në Ukrainë, ato janë përdorur për të shkatërruar terminalet e aeroporteve në Donetsk dhe Luhansk, dhe janë përdorur gjithashtu në Siri, Liban dhe Çeçeni.

Në fillim të këtij muaji, 2S4 u pa duke qëlluar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, ku ushtarët ukrainas të rrethuar ishin strehuar.

Mortaja e shkatërruar nga Ukraina besohet të ketë shkatërruar më parë një urë midis Lyschansk dhe Severodonetsk.

Kots është përshkruar si një nga ‘pasuritë më të vlefshme’ të Putinit dhe vendoset rregullisht si korrespondent lufte për të përhapur propagandë te masat ruse.

Në vitin 2014, Putin madje i dha atij një medalje Urdhri i Meritës për Atdheun për “objektivitetin e tij në raportimin e ngjarjeve në Krime”.

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published.