Bota

Ukrainasit vrasin me dron ushtarët rusë – publikohen pamjet e tmerrshme pas sulmit

Ukrainasit po vazhdojnë me sukses të përballen me forcat ushtarake ruse.

Dy ushtarë rusë u eliminuan pranë Belgorodit nga një sulm me dron, një tjetër u plagos.

“Sapo i mora djemtë, po ktheheshim nga vija e parë, na sulmoi një dron”, thotë një i mbijetuar.

Sulmi në fshatin Pochaevo ndodhi në mbrëmjen e 26 shkurtit. Guvernatori tha se tre civilë u vranë dhe katër të tjerë u plagosën.

Ai saktësoi se të sulmuarit ishin “punëtorë ndërtimi”. Mirëpo në videon nga vendi i ngjarjes shihet se i plagosuri është i veshur me uniforma ushtarake.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022 duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

Rruga Press

Lexo më shumë  Evropa, 2 herë më e nxehtë se norma/ Raporti i OBM-së: Kontinenti kaloi vijën e kuqe
YouTube player