Si të shmangni rrjepjen e lëkurës pas djegies nga dielli

Advertisement
Advertisement

Lëkura e njeriut gjithmonë ndërrohet. Por kur ajo dëmtohet si pasojë e ekspozimit të gjatë në diell, pjesë të mëdha të saj fillojnë e shkëputen nga trupi.

Mënyra më e mirë për të evituar diçka të tillë është që të ruheni nga djegia e diellit.

Por të gjithëve na ndodh që të harrojmë të përdorim kremin mbrojtës apo të shmangim orët e pikut të vapës.

Hidratoni trupin tuaj

Hidratimi duhet të kthehet në një rutinë, dhe jo vetëm verës. Nëse ju pini ujë, atëherë lëkura juaj do të jetë e ushqyer dhe do të arrij të mbrojë veten.

Kur ju ekspozoheni ndaj diellit, trupi juaj humbet sasi të konsiderueshme uji, duke tharë lëkurën tuaj, prandaj është e rëndësishme t’i zëvendësoni ato.

Lexo më shumë  Kujdes këtë verë! Njihuni me shoferët më të këqij në Europë
Advertisement

Pini ujë, apo dhe çaj jeshil të ftohtë në mënyrë që të fitoni dhe anti-oksidantë.

Përdorni kompresa të ftohta

Nëse digjeni është e rëndësishme që menjëherë pasi ta keni kuptuar që jeni djegur të përdorni kompresa të ftohta.

Vendosini në zonat e dëmtuara për 20-30 minuta çdo 3-4 orë.2

Diçka e tillë do të freskojë lëkurën tuaj, dhe do ta ndihmojë atë të shërohet më shpejtë.

Shmangni dëmtimin e mëtejshëm nga dielli

Nëse vazhdoni të ekspozoheni ndaj diellit edhe pasi jeni djegur është e rrezikshme.

Mjekët këshillojnë që kur digjeni, zona e dëmtuar është akoma dhe më e ndjeshme ndaj rrezeve të këqija të diellit.

Advertisement

Prandaj sugjerohet që të qëndroni në çadër dhe të lyheni më shpesh me krem mbrojtës.

Lexo më shumë  Qyteti i ngritur mbi mumiet më të vjetra në botë

Përdorni aloe vera për lëkurën e djegur

Aloe vera funksionon si magji kundër djegies së lëkurës, ndaj dhe këshillohet përdorimi i saj.

Diçka që jo shumë veta e dinë është se gjethet e bimës para se të përdoren duhet të lihen në një gotë me ujë.

Kështu kur ta përdorni xheli i saj nuk do të ketë më enzimat që shkaktojnë kruarje të lëkurës.

Mjafton që të ndiqni këto hapa dhe të lyeni të gjitha zonat që ju janë djegur nga dielli.

Lëkura juaj nuk do të rripet dhe ju nuk do të keni shenja të shëmtuara në trup, e kështu do ta shijoni më mirë verën./AgroWeb.org

Rruga Press

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.