SHBA-ja do ta furnizojë Ukrainën me raketa tokë-ajër me rreze veprimi Kiev-Moskë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i dhurojnë sisteme raketore tokë-ajër me rreze të mesme dhe të gjata veprimi, shkruan CNN-i të hënën.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, që aktualisht po merr pjesë në Samitin e G7-s në Gjermani, bëri të ditur se do t’i sigurojë Kievit “sisteme të avancuara raketash dhe municionesh, derisa lufta në Ukrainë po vazhdon”.

Ushtria ukrainase këtë javë pritet të mobilizohet me armatim shtesë. Zyrtarët ukrainas kanë kërkuar sisteme raketore mbrojtëse, të njohura si NASAMS, që godasin objektiva në 1000 milje distancë, ndërkohë që distanca ajrore Kiev-Moskë është vetëm 469 milje.

SHBA-ja deri më tash i ka dhuruar armë në vlerë miliarda dollarë Ukrainës, që kur nisi lufta më 24 shkurt. Por deri më tash ka hezituar t’i dhurojë armë të tillë me rreze të gjatë veprimi për të mos goditur territorin rus me armë amerikane.

Rruga Press

Lexo më shumë  “Putini po përgatit sulmin e bujshëm”, shërbimet sekrete: Një nga objektivat, kabllot e komunikimit nënujor

Leave a Reply

Your email address will not be published.

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese