Bota

‘Sezoni’ i ardhshëm i luftimeve mund të jetë kapitulli i fundit i luftës në Ukrainë

Në pritje – ndoshta frika – të mbështetjes perëndimore për “ofensivën e pranverës” së Ukrainës, Rusia i ka kaluar javët e fundit duke fortifikuar mbrojtjen e saj.

Përparimi ka qenë i kufizuar dhe pavarësisht shtatë muajve të luftimeve intensive, qytetet si Bakhmut nuk ka rënë në duart e rusëve.

Tani, Rusia duket më afër fundit – ritmi i sulmeve ka rënë me mbi 80 për qind, raporton skynews.

Grupi i mercenarëve Wagner po bën përparim të ngadalshëm në veri të Bakhmutit, por ushtria ruse po përpiqet të zëvendësojë humbjet dhe po i mungon municioni dhe idetë.

Momenti ka humbur dhe ushtria ruse ka nevojë për një pauzë operacionale.

Raportet sugjerojnë gjithashtu se shumë forca ushtarake ruse po ri-dislokohen, duke i lënë mercenarët nën fatin e mëshirës në Bakhmut.

Nëse është e vërtetë, Rusia pranon se vëmendja e saj tani duhet të zhvendoset nga sulmi në mbrojtje në përgatitje për kundërsulmin e parashikuar të Ukrainës.

Lexo më shumë  Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Edhe Ukraina ka pësuar viktima të mëdha. Megjithatë, nëse Ukraina do të çlirojë territorin e saj, çdo ofensivë duhet të jetë e shpejtë dhe vendimtare për të shfrytëzuar lodhjen e dukshme të ushtrisë ruse.

Shumë analistë ushtarakë besojnë se ukrainasit do të luftojnë për të dëbuar rusët nga Donbasi dhe Krimea.

Çdo ofensivë – edhe nëse është e suksesshme – do t’i vjen fundi dhe kjo pritet të ndodh para se të çlirohet e gjithë Ukraina.

Mbështetja ushtarake perëndimore është e brishtë. Tashmë ka shenja në rritje se furnizimi me armë të fuqishme, në rastin më të mirë është i kufizuar dhe në rastin më të keq po i vjen fundi.

Për më tepër, Kina ka një ndikim në rritje mbi Rusinë dhe nuk dëshiron që lufta t’i sjell pasoja të padëshiruara. Perëndimi nuk do të dëshirojë që të jetë paqebërëse Kina.

Lexo më shumë  Zelensky thotë se ndihma ushtarake perëndimore, është e pamjaftueshme për ta fituar luftën

Ukraina do të fillojë ofensivën e saj me një arsenal mbresëlënës armësh të teknologjisë së lartë perëndimore, por çfarë do të arrihet në fushën e betejës?

Të dyja palët ka të ngjarë ta mbyllin vitin të rraskapitur, ndoshta me pak ndryshime pasi asnjëra nuk do të ketë burime – burra ose materiale – për të bërë një lëvizje vendimtare.

Në atë fazë, Perëndimi do të përballet me një zgjedhje – të vazhdojë të mbështesë një konflikt të zgjatur me burime në pakësim, i cili rrezikon të favorizojë strategjinë e lojës së gjatë të Rusisë – ose të ushtrojë presion (në të dyja palët) për të siguruar fundin e gjakderdhjes dhe fokusimin në rindërtimin e Ukrainës.

Aksionet nuk mund të jenë më të larta për Ukrainën – është vendosur skena për atë që mund të jetë kapitulli i fundit i këtij konflikti.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *