Predikuesi i kultit dënohet me 8658 vjet burg në Turqi

Një gjykatë në Turqi ka dënuar me 8658 vjet burg një televangjelist, i cili u rrethua me vajza të reja që ai i quante “kotelet e tij”.

Adnan Oktar, i cili është përshkruar si një lider kulti, u dënua për sulm seksual dhe abuzim ndaj të miturve.

Oktar, 66 vjeç, drejtoi kanalin e tij televiziv, përmes të cilit ai mbajti predikime fetare.

Ai është një kundërshtar i ashpër i teorisë së evolucionit dhe shkroi një libër mbi kreacionizmin.

Ai fillimisht u dënua me 1,075 vjet burg, por një gjykatë e apelit urdhëroi një rigjykim që përfshin 215 të pandehur.

Dhjetë prej tyre u dënuan gjithashtu me 8658 vjet burg nga gjykata në Stamboll. Shumë prej të pandehurve të tjerë iu dhanë afate më të shkurtra.

Oktar dhe qindra ndjekës të tij u arrestuan në vitin 2018 nga shtëpia e tij me një sërë akuzash, duke përfshirë drejtimin e një organizate kriminale, shkelje tatimore, abuzim seksual dhe ligje kundër terrorizmit.

Lexo më shumë  Samiti BE-Ukrainë, Kievi: Sinjal i fuqishëm edhe për partnerët, edhe për armiqtë

Gjatë arrestimit, Oktar u tha gazetarëve se akuzat e bëra ndaj tij ishin “gënjeshtra” dhe “një lojë nga shteti i britanik”, një temë për të cilën ai kishte folur shpesh në të kaluarën.

Në janar të vitit 2021 ai u dënua për 10 akuza të veçanta, duke përfshirë drejtimin e një bande kriminale, përfshirjen në spiunazh politik dhe ushtarak, abuzim seksual të të miturve, përdhunim, shantazh dhe torturim.

Ai u akuzua gjithashtu për lidhje të dyshuara me klerikun e mërguar Fethullah Gulen, të cilin qeveria turke e akuzon për organizimin e një grushti të dështuar ushtarak në vitin 2016, i cili vrau 251 njerëz dhe plagosi më shumë se 2,000.

Lexo më shumë  Oligarkut rus mund t’i konfiskohen 5.4 milion dollarë

Një gjykatë e lartë e rrëzoi atë vendim.

Pikëpamjet e Oktarit i kanë hapur atij probleme si në Turqi ashtu edhe jashtë saj, pasi është arrestuar disa herë para vitit 2018 dhe ka kaluar kohë në burg dhe një njësi psikiatrike gjatë viteve.

Kopje të shumta të librit të tij të përqeshur gjerësisht “Atlasi i Krijimit” thuhet se u dërguan pa u kërkuar tek akademikët dhe bibliotekat. Në libër ai pretendoi se teoria e evolucionit e Darvinit qëndronte në rrënjën e terrorizmit global.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese