Bota

Njihuni me snajperin ukrainas që theu rekordin botëror pasi vrau ushtarin rus nga 3.8 km larg

Kovalskiy priti për orë të tëra në temperatura të ulëta para se të qëllonte objektivin.

Snajperi ukrainas që vrau një ushtar rus nga 3.8 kilometra rekord është një ish-biznesmen 58-vjeçar, Vyacheslav Kovalskiy. Gjuajtja e Kovalskiy, përshkoi një distancë më të madhe se ajo e dy urave të Bruklinit në afërsisht 9 sekonda, duke rezultuar në vdekjen e ushtarit rus.

Unë mendoj se rusët tani do ta dinë se kjo është ajo që ukrainasit janë në gjendje të bëjnë,” tha snajperi i paidentifikuar më parë për The Wall Street Journal në intervistën e tij të parë për media.

Le të ulen në shtëpi dhe të kenë frikë”.

Snajperi dhe “vëzhguesi” i tij fillimisht vëzhguan ushtarët rusë duke prerë dru, por i konsideruan ata shumë të rangut të ulët për të qëlluar. Pak çaste më vonë, ai vuri re një grup ushtarësh të tjerë dhe njëri prej tyre ishte një oficer që jepte urdhër.

Lexo më shumë  Gjermania godet Vuçiqin: Është cinik, zgjatja e Kremlinit dhe e Pekinit në Evropë

Kovalskiy priti për orë të tëra në temperatura të ulëta para se të qëllonte objektivin gati 3.8 km larg.

“Ti mundesh,” e udhëzoi vëzhguesi i tij.

Pasi kolegu i dha lejen, snajperi mati distancën dhe softuerin e specializuar dhe të dhënat meteorologjike për të llogaritur efektet e erës, lagështisë, temperaturës dhe madje edhe lakimit të Tokës.

Pas një gjuajtje provë, ata kuptuan se kishin gabuar shpejtësinë e erës. Snajperi u rivendos, ringarkoi dhe gjuajti plumbin e tij me një shpejtësi prej 1545 km në orë.

“Duhet të qëlloni menjëherë sepse era ndryshon vazhdimisht,” shpjegoi Kovalskiy për median.

Pamjet që u bënë virale më herët treguan një nga ushtarët rusë duke rënë në tokë pasi snajperi ukrainas bëri goditjen në distancë.

Media raportoi se snajperi tashmë ishte duke paketuar pushkën e tij para se të konfirmohej se ai kishte goditur objektivin e tij.

Kovalskiy dhe Ukraina thonë se gjuajtja vendosi një rekord të ri në distancë me snajper, duke thyer rekordin e vendosur më parë me më shumë se 260 metër.

Lexo më shumë  Ukraina pretendon se një dron rus kaloi kufirin me Moldavinë

Megjithatë, disa në komunitetin e gjuajtjeve të mprehta thanë se ata janë ende skeptikë për arritjen e supozuar.

“Për snajperimin konvencional, ka kaq shumë variabla që janë të vështira për t’u llogaritur, kështu që realiteti është se çdo gjë mbi 1,300 metra mund të jetë më shumë fat sesa aftësi,” tha Steve Walsh, një ish-instruktor snajperist i marinsave amerikanë.

Eksperti amerikan i balistikës Brad Millard i tha se koha prej 9 sekondash e trajektores së goditjes në video ishte e saktë.

Sipas Metro, snajperi theu rekordin e mëparshëm të mbajtur nga një snajper i forcave speciale kanadeze i cili qëlloi në një distancë prej 3.54 kilometrash në Irak në vitin 2017. Snajperi britanik Craig Harrison gjithashtu mbajti titullin pasi vrau një luftëtar taleban në Afganistan në vitin 2009, nga një distancë prej 2.48 kilometrash.

YouTube player