Më shumë se 50 shtëpi janë shkatërruar nga bombardimet e fundit ruse

Advertisement
Advertisement

Më shumë se 50 shtëpi në rajonin e Luhanskut të Ukrainës janë shkatërruar nga bombardimet ruse, ndërkohë që luftimet vazhdojnë të zhvillohen rreth një brezi qytetesh industriale në zonë, thanë zyrtarët ukrainas.

Shtëpitë ishin të vendosura në zonën përreth Popasna dhe Lysychansk, tha Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut.

Advertisement

“Ata nuk kanë nevojë për njerëzit dhe shtëpitë e tyre, ata kanë nevojë vetëm për territorin që armiku e kthen në shkretëtirë,” tha Hayday, duke shtuar se dhjetë sulme të armikut ishin zmbrapsur në rajonet e Donetskut dhe Luhanskut në 24 orët e fundit.

Lexo më shumë  Lavrov mohon masakrën e Reçakuk, e krahason me Buchan
Advertisement

Rusët duket se kanë bërë pak përparim në terren pasi konsoliduan kontrollin e tyre mbi Rubizhne në fillim të kësaj jave.

Rruga Press

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.