Bota

Kryeministri i Britanisë kërkon hetime mbi vdekjen e punonjësve të organizatës bamirëse në Gaza

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak është shprehur i tronditur dhe i pikëlluar për vdekjen e punonjësve të organizatës bamirëse “World Central Kitchen” në Gaza, raporton agjencia e lajmeve “Associated Press”.

“Ne po i kërkojmë Izraelit që të hetojë urgjentisht atë që ndodhi, sepse ka pyetje që duhet të marrin përgjigje”, ka thënë ai.

Organizata bamirëse e ushqimit “World Central Kitchen”, e themeluar nga kuzhinieri i famshëm José Andrés ka njoftuar se shtatë viktimat përfshijnë qytetarë të Australisë, Polonisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe njëri prej tyre ka shtetësi të dyfishtë amerikano-kanadeze.

Lexo më shumë  “Putini është i paparashikueshëm,…” – paralajmërimi i frikshëm nga e veja e Navalnyt

Ushtria izraelite ka njoftuar se po e rishqyrton rastin për të kuptuar rrethanat e këtij incidenti tragjik.

Për vdekjen e punonjësve të “World Central Kitchen” ka reaguar edhe Presidenti i Qipros, Nikos Christodoulides. Ai ka shprehur ngushëllimet e tij për familjarët e viktimave dhe ka bërë thirrje për hetim të menjëhershëm dhe të plotë të këtij incidenti.

Rruga Press

YouTube player