Shëndetësi

Këto janë 5 shkaqet e zakonshme të skuqjes së syve

Siç thotë proverbi i vjetër, syri është një dritare për shpirtin.

Megjithatë, sytë tuaj ofrojnë gjithashtu një dritare për zbulimin e disa prej shenjave më të hershme të disa kushteve shëndetësore .

Të kesh sy të kuq me gjak është mjaft normale dhe zakonisht thjesht sugjeron që jeni të lodhur.

Doktoresha Nisa Aslam, mjeke e përgjithshme dhe këshilltare e  Golden Eye shpjegon se çfarë mund të shkaktojë skuqjen e syrit tuaj dhe kur ia vlen të kërkoni ndihmë.

1. Gjendjet inflamatore dhe infektive 

“Syri i kuq shpesh shkaktohet nga inflamacioni dhe sëmundjet infektive – ndonjëherë bakteriale.

Lexo më shumë  11 shkaqet më të zakonshme të humbjes së kujtesës

2. Covid-19

Mjeku i përgjithshëm tha gjithashtu se Covid , i cili zakonisht shoqërohet me infeksion të mushkërive dhe zemrës, mund të jetë gjithashtu shkak i një infeksioni të syrit ose i skuqjes së syve.

“Syri i kuq mund të jetë një simptomë dhe efekt anësor i Covid-19.

“Covid-19 mund të hyjë në trup nëpërmjet syve dhe të udhëtojë në tru nga pjesa e pasme e syrit”, shtoi ajo.

3. Blefariti

Blefariti  është një gjendje e zakonshme e syve që prek kapakun e syrit. Gjendja shpesh shkaktohet nga produktet e bukurisë të ndotura ose të skaduara që i afrohen shumë syrit.

Lexo më shumë  11 shkaqet më të zakonshme të humbjes së kujtesës

4. Alergjitë

“Alergjitë si poleni, që shkakton ethet e barit, mund të shkaktojnë skuqje të syve”, tha mjekja.

5. Lentet 

Kohët e fundit, studiuesit zbuluan se ripërdorimi  i lenteve, mbajtja e tyre gjatë natës ose në dush rrit rrezikun për  infeksion të  kornesë së syrit.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *