KryesoreOpinion/Aktualitet

Ish-ambasadori i Hollandës në Kosovë i përgjigjet Ivana Stradner: Vuciqi është ai që prish stabilitetin në Ballkan këtë e ka mësuar nga mentori i tij Millosheviq

Radner: Vuçiqi është ai që prish stabilitetin në Ballkan (Telegrafi)

Ivana Stradner, hulumtuese e Fondacionit për Mbrojtjen e Demokracive (FDD), argumentoi në një postim në X se “Uashingtoni dhe disa vende në BE e trajtojnë Presidentin e Serbisë si faktorin e stabilitetit në Ballkan. Kur në fakt është ai që po e destabilizon… këtë e ka mësuar nga mentori i tij Millosheviq”.

Sipas Stradner, “inteligjenca serbe ka shpenzuar kohë për të 1. bindur disa figura në Perëndim se Vuçiqit i intereson vetëm $$$ dhe ekonomia është çelësi. 2. përçoni mesazhin: “të harrojmë vitet ’90 dhe të mendojmë për bashkëpunimin e ardhshëm”, që është muzikë për veshët perëndimor. 3. Shkatërroni opozitën pro-perëndimore dhe nxitni grupet e ekstremit të djathtë, në mënyrë që Vuçiqi të duket si një “udhëheqës i moderuar” në sytë e perëndimit (ashtu siç bëri Putini sapo erdhi në pushtet).

Lexo më shumë  Kosova dhe Katari diskutojnë për forcimin e bashkëpunimit në fushën sociale

Mashtrimi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për doktrinën serbe të sigurisë dhe Vuçiqi ka mësuar se si të flasë me Perëndimin. Ata gjithashtu duan të synojnë egot e mëdha në Perëndim dhe t’i trajtojnë ata si idiotë të dobishëm. Fatkeqësisht, shumë politikanë në Perëndim nuk e kuptojnë Beogradin. Disa (si 🇬🇧) e kuptojnë, por nuk mund të bëjnë shumë pasi nuk kanë as karrota as shkopinj. Gjithashtu, ata nuk e kanë idenë se çfarë të bëjnë me Vuçiqin pasi nuk ka opozitë”.

Lexo më shumë  Laura Fazliu fiton medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror

Rruga Press

YouTube player