Lajme

Forcat ruse kanë ngecur në rajonin e Donetsk – harta që tregon gjendjen e fundit në linjat e frontit në Ukrainë

Forcat ruse kanë vazhduar të sulmojnë qytetin e Chasiv Yar, por nuk kanë bërë përparime të fundit rreth fushëbetejës kyçe në rajonin e Donetsk.

Kështu së paku vlerëson Instituti për Studimin e Luftës (ISW), harta e të cilit tregon gjendjen e fundit në linjat e frontit, shkruan Newsweek.

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky tha për NBC se Rusia do të përpiqet të pushtojë qytetin, që ndodhet në perëndim të Bakhmutit të pushtuar nga Rusia, deri në Ditën e Fitores më 9 maj, e cila shënon rolin e Bashkimit Sovjetik në fitoren ndaj Gjermanisë naziste.

Kievi thotë se Rusia ka treguar qëllimin e saj për të pushtuar qytetin, sepse trupat e saj kanë trajnuar me sukses personelin e ri të mobilizuar, kanë transferuar njësitë e saj më të gatshme luftarake në drejtimin Chasiv Yar dhe po formojnë vazhdimisht rezerva për të zëvendësuar humbjet e rënda.

Por në përditësimin e saj të dielën, ISW tha se forcat ruse “vazhduan të sulmonin Chasiv Yar dhe zonën përreth më 21 prill, por nuk përparuan”, megjithëse Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se trupat e Moskës kishin marrë kontrollin e Bohdanivka, më pak se dy milje në verilindje të qytetit.

Lexo më shumë  Hetemi: Kemi mbledhur fotografi e video që dëshmojnë krimet serbe

Ndërkohë harta e ISW tregon se si betejat po vazhdojnë atje, si dhe në juglindje të qytetit, pranë Ivanivske, Klishchiivka dhe Shumy, ndërsa Kievi këmbënguli se po i rezistonte forcave ruse.

“Chasiv Yar po mbahet. Armiku po bën presion, por situata është plotësisht e kontrolluar nga njësitë e Forcave të Mbrojtjes. Nuk ka asnjë armik në qytet”, citohet të ketë thënë Nazar Voloshyn, zëdhënësi i njësisë ukrainase Khortytsia OSU.

Ndërsa forcat ruse nuk kanë hyrë në vetë Chasiv Yar, ato po përdorin mjete luftarake dhe këmbësorinë të mbështetur nga ajri për të sulmuar në drejtimin Bakhmut, mes betejave pozicionale në verilindje dhe juglindje të qytetit, sipas zyrtarëve ushtarakë ukrainas të cituar nga ISW.

Lexo më shumë  Bashkitë në Shqipëri mbahen nga ndërtimet, 63% e të ardhurave në 2023 nga taksa e infrastrukturës

Kjo vjen pasi Kievi dhe “avokatët” e tij përshëndetën vendimin e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara që më në fund miratoi një paketë ndihme prej 61 miliardë dollarësh të shtunën, e cila u ka dhënë një nxitje morale forcave ukrainase.

Mykola Murskyj, drejtor i avokatisë në Razom, një organizatë jofitimprurëse që lobon për Kievin, tha në një deklaratë për Newsweek se projektligji jo vetëm që do të rrisë forcat ukrainase, “por gjithashtu përfaqëson një investim kritik për SHBA-në”.

Në vlerësimin e miratimit të projektligjit, ISW theksoi të dielën se edhe pse Rusia po planifikon një ofensivë të përtërirë verore, Ukraina ndoshta do të jetë në gjendje të përballojë shtytjen nëse ndihma ushtarake e SHBA arrin menjëherë.

Rruga Press

YouTube player