Daily Mail: Njësitë ruse në vështirësi. Nga halli ikin nga Ukraina

Njësitë ruse po pësojnë humbje aq të rënda në Ukrainë, saqë janë detyruar të largohen nga shtëpitë dhe në Bjellorusinë fqinje.

Kremlini nuk ka pushtuar ende asnjë qytet të madh në pushtimin e tij njëmujor dhe dje premtoi të reduktojë ‘radikalisht’ operacionet ushtarake rreth Kievit dhe Chernihiv.

Por ekspertët thanë se premtimi mbulonte kryesisht zonat ku Putini ka humbur terren ose kishte ngecur për javë të tëra. Zotimi nuk zgjati as shumë në Chernihiv ku kanë bombarduar “gjatë gjithë natës”, tha guvernatori i tij.

Ministria britanike e mbrojtjes tha sot: ‘Aktivitet i tillë po vendos presion të mëtejshëm mbi logjistikën tashmë të tendosur të Rusisë dhe tregon vështirësitë që Rusia ka për të riorganizuar njësitë e saj në zonat përpara brenda Ukrainës.’

Por Rusia ka të ngjarë të vazhdojë të kompensojë aftësitë e saj të manovrimit tokësor përmes sulmeve masive të artilerisë dhe raketave, shtoi ministria.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky gjithashtu u tall me idenë se Rusia do të zvogëlonte sulmet e saj barbare pasi bisedimet e paqes u përshëndetën nga disa dje si ‘progres i madh’, pavarësisht mungesës së ndonjë hapi konkret drejt një armëpushimi.

Rruga Press

Lexo më shumë  “Putini është një idiot, ne do ta humbim këtë luftë”, zbardhen bisedat e ushtarëve rusë nga New York Times

Leave a Reply

Your email address will not be published.

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese