KryesoreLajme

Daily Mail i jep jehonë lidhjes mes Ramës dhe ish-agjentit të FBI-së nën akuzë; përfshin edhe oligarkun e Putinit

Daily Mail

Ish-agjenti i kundërzbulimit të FBI-së i akuzuar për ndihmën e ndaj oligarku rus për t’iu shmangur sanksioneve amerikane është liruar me kusht.

Charles McGonigal, 54 vjeç, u lirua nga gjykata federale e Manhatanit të hënën me një garanci prej 500,000 dollarësh, pas arrestimit të tij të shtunën për akuzat e paraqitura në dy aktakuza të reja.

Një nga paditë akuzon McGonigal-in për shkelje të sanksioneve të SHBA-së, sepse ka punuar për Oleg Deripaska, një mik miliarder i Vladimir Putinit, pas tërheqjes së tij nga FBI-a në vitin 2018.

Akuzat e tjera, të ngritura në Uashington, pretendojnë se McGonigal mori 225,000 dollarë ryshfet në para nga një ish-agjent i paidentifikuar i inteligjencës shqiptare, teksa drejtonte degën e kundërzbulimit të FBI-së në Nju Jork.

McGonigal, i cili doli në pension në vitin 2018, luajti një rol në hetime të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller mbi lidhjet e pretenduara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trumpit në vitin 2016.

Charles McGonigal dhe gruaja e tij duke u larguar nga Gjykata Federale e Manhatanit, pasi ai u akuzua për shkeljen e sanksioneve amerikane dhe u lirua me një kusht prej 500,000 dollarë
McGonigal u takua fshehurazi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama, në shtator 2017.

Në aktakuzë thuhet se McGonigal shoqërohej nga ish-spiuni i paidentifikuar kur ai u takua fshehurazi me kryeministrin shqiptar, Edi Rama në shtator të vitit 2017, ku i dha Ramës pajisje të FBI-së dhe i ofroi këshilla për licencat fitimprurëse të shpimit të naftës, thuhet në aktakuzë.

Teksa largohej nga gjykata, avokati i McGonigal-it, Seth DuCharme, u tha gazetarëve se klienti i tij “ka pasur një karrierë të gjatë dhe të shquar me FBI-në”.

“Kjo është padyshim një ditë shqetësuese për zotin McGonigal dhe familjen e tij, por ne do t’i shqyrtojmë provat, do t’i shqyrtojmë nga afër dhe kemi shumë besim te z. McGonigal,” tha DuCharme, ish-prokurorja e lartë federale në Brooklyn.

McGonigal punoi për FBI-në nga viti 1996 deri në daljen në pension të tij në vitin 2018, dhe nga viti 2016 deri sa u largua nga byroja, ai ishte agjenti special i ngarkuar me Divizionin e Kundërzbulimit të FBI-së në zyrën në terren të Nju Jorkut.

Përveçse mori pjesë në hetime të profilit të lartë, duke përfshirë hetimin e Robert Mueller për lidhjet e pretenduara të Rusisë me fushatën presidenciale të Donald Trumpit në vitin 2016, ai gjithashtu drejtoi një ekip të FBI-së që hetoi pse informatorët e CIA-s në Kinë po arrestoheshin dhe vriteshin — një hetim që çoi në arrestimin dhe dënimin e agjentit të dyfishtë kinez, Jerry Chun Shing Lee.

Lexo më shumë  Llugaliu për dinarin serb: Ka pasur tentime që të futet nga Jarinja, por nuk është lejuar
Miliarderi rus, Oleg Deripaska u sanksionua nga SHBA-ja dhe më pas u akuzua për shkelje të tyre vitin e kaluar. Në foto me Vladimir Putinin në vitin 2017

Tani, megjithatë, McGonigal akuzohet për ngrtijen e rrjetit të tij të mashtrimit në skema të shumta të supozuara për të përfituar nga pagesat e huaja të paligjshme.

Në një email, drejtori i FBI-së, Christopher Wray tha se sjellja e pretenduar e McGonigal-it “është krejtësisht në kundërshtim me atë që shoh nga burrat dhe gratë e FBI-së, që e tregojnë çdo ditë përmes veprimeve të tyre se janë të denjë për besimin e publikut”.

Akuza më mahnitëse e akuzoi atë se punonte me një ish-diplomat sovjetik të kthyer në përkthyes rus në emër të Deripaskës, një miliarderi rus, të cilit me sa duket i referoheshin në kod si ‘djaloshi i madh’ dhe ‘klienti’.

Akuza më tronditëse është ajo që pretendon se ai punonte me një ish-diplomat sovjetik të kthyer në përkthyes rus, në emër të Deripaskës, një miliarderi rus të cilit duket se i referohen me kodit ‘I madhi’ dhe ‘Klienti’.

McGonigal, i cili kishte mbikëqyrur dhe marrë pjesë në hetimet e oligarkëve rusë, duke përfshirë Deripaskën, punoi për të hequr sanksionet e Deripaskës në vitin 2019 dhe prej tij mori para në vitin 202 për të hetuar një oligark rival, tha Departamenti i Drejtësisë.

McGonigal dhe përkthyesi, Sergey Shestakov u arrestuan të shtunën.

Shestakovi, i cili punoi si përkthyes për gjykatat dhe prokurorët federalë në qytetin e Nju Jorkut, pasi doli në pension si diplomat në vitin 1993, ndihmoi në lidhjen e McGonigal-it me Deripaskën, sipas aktakuzës.

Në vitin 2018, teksa McGonigal ishte ende duke punuar për FBI-në, Shestakovi e prezantoi atë me një ish-diplomat sovjetik rus, i cili funksiononte si agjent për Deripaskën, thuhet në aktakuzë.

Ky person nuk përmendet në dokumentet e gjykatës, por Departamenti i Drejtësisë thotë se ai “u përfol në raportet e mediave publike se ishte oficer i inteligjencës ruse”.

Sipas aktakuzës, Shestakovi i kërkoi McGonigal-it ndihmë për t’i dhënë vajzës së agjentit një stazh në njësitë e antiterrorizmit dhe inteligjencës të Departamentit të Policisë së Nju Jorkut. McGonigal ra dakord, thonë prokurorët, dhe i tha një kontakti të departamentit të policisë se, “Unë kam një interes për babain e saj, për një sërë arsyesh”.

Sipas aktakuzës, një rreshter policie më pas raportoi në NYPD dhe FBI se gruaja pretendonte se kishte një ‘marrëdhënie të pazakontë të ngushtë’ me një agjent të FBI-së, i cili, tha ajo, i kishte dhënë asaj akses në dosjet konfidenciale të FBI-së.

Lexo më shumë  Publicisti i drejtohet Talat Xhaferit: Ke qenë në koalicion me deputetin e Vuçiqit, sot ulërin si hienë ndaj Kurtit. Ku po të dhemb Talo Kapidani?

Rreshteri mendonte se ishte ‘e pazakontë që një studente të merrte një trajtim të tillë special nga NYPD dhe FBI’, thuhej në aktakuzë.

Pasi u tërhoq nga FBI-ja, sipas aktakuzës, McGonigal shkoi në punë në vitin 2019 si konsulent dhe hetues për një firmë juridike ndërkombëtare që kërkon të anulojë sanksionet e Deripaskës, një proces i njohur si “heqja nga lista”.

Firma ligjore i pagoi McGonigal-it 25,000 dollarë përmes një korporate në pronësi të Shestakov-it, thonë prokurorët, megjithëse puna u ndërpre përfundimisht nga faktorë të tillë si pandemia COVID-19.

Deripaska, 55 vjeç, është një nga numri i vogël i oligarkëve që kritikuan Putinin për nisjen e luftës në Ukrainë – duke e quajtur atë çmenduri
FBI-ja kontrolloi shtëpinë e Deripaskës 15 milionë dollarëshe në Uashington (në foto), pronën e tij 42.5 milionë dollarëshe në Upper East Side dhe shtëpinë 4.5 milionë dollarëshe në West Village, në vitin 2021.

Në vitin 2021, sipas aktakuzës, agjenti i Deripaskës angazhoi McGonigal-in dhe Shestakov-in për të gërmuar papastërti mbi një oligark rival, të cilin Deripaska po e luftonte për kontrollin e një korporate të madhe ruse, në këmbim të 51,280 dollarëve paraprakisht dhe 41,790 dollarëve në muaj të paguar nëpërmjet një banke ruse në drejtim të një kompanie të Nju Xhersit në pronësi të mikut të McGonigal-it. McGonigal e mbajti mikun e tij në mungesë informacioni në lidhje​​ me natyrën e vërtetë të pagesave, thonë prokurorët.

McGonigal akuzohet gjithashtu se ka fshehur nga FBI-ja detajet kryesore të një udhëtimi të vitit 2017 në Shqipëri me ish-zyrtarin e inteligjencës shqiptare, i cili dyshohet se i ka dhënë të paktën 225,000 dollarë në tre pagesa të ndara.

Pasi arriti atje, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal u takua me kryeministrin e Shqipërisë dhe kërkoi kujdes me dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës në vend për kompanitë ruse. Kontaktet shqiptare të McGonigal-it kishin një interes financiar në ato vendime.

Në një shembull se si McGonigal dyshohet se mjegullonte përfitimet personale me përgjegjësitë profesionale, prokurorët në Uashington thonë se ai u bë shkas që zyra e FBI-së në Nju Jork të hapte një hetim lobimi kriminal, në të cilin ish-zyrtari i inteligjencës shqiptare do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial.

McGonigal e bëri këtë, pretendojnë prokurorët, pa i zbuluar FBI-së ose Departamentit të Drejtësisë lidhjet e tij financiare me personin.

©Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *