Bota

Britania do të dërgojë municione në vlerë të rreth 300 milionë eurove Ukrainës

Britania e Madhe është zotuar të shpenzojë 285 milionë euro gjatë vitit të ardhshëm për municione për Ukrainën.

Njoftimi vjen saktësisht dy vjet që kur forcat ruse të Vladimir Putinit filluan pushtimin e tyre në shkallë të plotë.

Kievi po përballet me mungesa akute municionesh dhe u ka kërkuar aleatëve ndihmë më të madhe ndërsa lufton kundër Rusisë, raporton skynews.

Lexo më shumë  Forcat ruse kanë ngecur në rajonin e Donetsk – harta që tregon gjendjen e fundit në linjat e frontit në Ukrainë

Artileria ka rezultuar jetike për sukseset e Ukrainës, duke degraduar forcat ruse dhe duke i penguar ato të bëjnë përparime të rëndësishme.

Në krye të paketës së financimit të artilerisë dhe raketave, një seri e re kontratash prej shumë milionë eurove është nënshkruar midis krahut të prokurimit të Ministrisë së Mbrojtjes, Pajisjeve dhe Mbështetjes së Mbrojtjes dhe Sistemeve Cook Defense me bazë në Mbretërinë e Bashkuar për të siguruar qindra tanke dhe automjete të blinduara.

Lexo më shumë  “Putini është i paparashikueshëm,…” – paralajmërimi i frikshëm nga e veja e Navalnyt

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas saktësisht dy vjet më parë duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.

YouTube player