Lajme

Bashkimi Evropian ‘birëson’ Vuçiqin e kërcënon Kosovën

Me “pasoja serioze” është kërcënuar Kosova po që se nuk përmbush kërkesa të ndërkombëtarëve për çështjen e veriut. Këtë e ka paralajmëruar shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, të enjten pas një takimi me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe presidentin e Francës, Emmanuel Macron, e kancelarin gjerman, Olaf Scholz.

Në një postim në Twitter, pas takimit, Borrelli ka publikuar tri kërkesat që i ka quajtur “të qarta” për Kosovën dhe Serbinë. Ai ka kërkuar zgjedhje të reja në veri, sigurimin e pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës në to dhe nisjen e themelimit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

Lexo më shumë  Kurti përkujton 100-vjetorin e zgjedhjes së Fan Nolit kryeministër të Shqipërisë: Dha shembullin e një burrështetasi

“Dështimi për ta bërë këtë, do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet tona”, ka shkruar ai.

Ky është kërcënimi i parë direkt nga BE-ja për Kosovën.

Që nga e premtja e shkuar, në veri ka pasur protesta të serbëve lokalë që kanë kundërshtuar kryetarët e rinj, për të ushtruar detyrat nga objektet komunale. Kryetarët e rinj – shqiptarë – fituan në zgjedhjet e prillit, e të cilat zgjedhje u bojkotuan nga serbët.

Lexo më shumë  Osmani nga Samiti për Ukrainën: Do ta ndajmë tregimin e Kosovës – nga zero në model të demokracisë

Në protesta është ushtruar dhunë nga protestuesit. 30 ushtarë të KFOR-it kanë pësuar lëndime.

Serbia ka ngritur gatishmërinë luftarake dhe ka afruar ushtrinë në kufi me Kosovën.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *