Bota

Baerbock: Mbrojtja ajrore e Ukrainës prioritet absolut

Dërgimi i sistemeve të mbrojtjes ajrore në Ukrainë për ta ndihmuar në mbrojtjen e saj nga raketat ruse dhe dronët është “prioritet absolut”, ka thënë ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock gjatë vizitës në Kiev të martën.

Baerbock ka thënë se si shkak i “iniciativës globale” të nisur nga Gjermania për t’i ofruar Ukrainës më shumë sisteme të mbrojtjes ajrore janë arritur të mblidhen afro 1 miliard euro, por pranoi se nevojiteshin më shumë.

Gjermania pas SHBA-së është vendi që i ofron më së tepërmi ndihmë ushtarake Ukrainës, raporton agjencia “AP”.

Lexo më shumë  Zelensky thotë se ndihma ushtarake perëndimore, është e pamjaftueshme për ta fituar luftën

Zyrtarët ukrainas i janë lutur për muaj të tërë aleatëve perëndimorë që ta furnizojnë me sisteme të tjera të sofistikuara të mbrojtjes ajrore, veçanërisht me “Patriotët” e prodhuar nga SHBA-ja, në mënyrë që forcat e Kievit të mund t’i shmangin sulmet ajrore ruse.

Gjermania së fundmi i premtoi Ukrainës një sistem të tretë “Patriot” të prodhuar nga SHBA-ja, por zyrtarët e Kievit thonë se ata ende po përballen me mungesa alarmante të mbrojtjes ajrore.
Kancelari gjerman Olaf Scholz i ka rezistuar thirrjeve të zyrtarëve ukrainas për të ofruar raketa “Taurus”, të cilat kanë rreze veprimi deri në 500 kilometra. 

Lexo më shumë  Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Berlini e ka kundërshtuar këtë kërkesë, duke thënë se dërgimi i raketave do të sillte rrezikun e përfshirjes direkte të Gjermanisë në luftë.

Ministrja gjermane kishte planifikuar të vizitonte Kharkivin të martën, por udhëtimi u anulua për arsye sigurie.

Pothuajse 11 mijë njerëz janë evakuuar nga zonat kufitare të Kharkivit që kur Rusia nisi ofensivën atje më 10 maj.

YouTube player