Bota

Aeroplani luftarak suedez që mund të bëjë ndryshimin në luftën në Ukrainë

Pas një kohë të gjatë përpjekjesh për të marrë aeroplanë luftarakë F-16 nga SHBA dhe anëtarë të tjerë të NATO-s, Ukraina së shpejti mund të ketë një burim tjetër të aeroplanëve luftarakë të avancuar.

Raportet në Suedi thonë se qeveria e vendit po shqyrton mundësinë e dërgimit të aeroplanëve Gripen të prodhimit suedez te ukrainasit për t’i ndihmuar në luftën e tyre kundër Rusisë – duke i shtuar një dimension tjetër përfshirjes nordike dhe baltike në luftë, shkruajnë mediat e huaja.

Edhe pse pranimi i Suedisë në NATO varet ende nga Hungaria dhe Turqia (kjo e fundit që po përpiqet të sigurojë aeroplanë luftarakë F-16 nga SHBA), forcat ajrore suedeze tashmë kanë trajnuar disa pilotë ukrainas.

Në një konferencë për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në gusht, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e quajti Gripen “krenarinë e Suedisë”, duke thënë se “Unë besoj fuqishëm se Gripen mund ta bëjë lirinë tonë shumë më të sigurt”.

Dhe pas përpjekjeve të stërzgjatura për të bindur SHBA-në për të dhënë leje për transferimin e F-16 nga aleatët e saj evropianë, perspektiva e një dërgese më të shpejtë të Gripen do të jetë joshëse për ukrainasit ndërsa ata po luftojë fort kundër pozicioneve ruse në juglindje të vendit.

Lexo më shumë  Avokati serb: Dyshja Vuçiq-Vulin janë organizatorët e padiskutueshëm të sulmit terrorist në Kosovë

Ndryshe, pavarësisht dekadave të neutralitetit të palëkundur ushtarak, Suedia kaloi pjesën më të madhe të Luftës së Ftohtë e shqetësuar për potencialin e veprimit sovjetik në zonën e Baltikut, dhe kështu zhvilloi një aftësi të fortë mbrojtëse, e cila nga ana tjetër e ka bërë atë një eksportues të pajisjeve ushtarake.

Dhe Gripen është një nga produktet e tij më të frikshme.

I prodhuar nga gjiganti i hapësirës ajrore Saab AB, Gripen thuhet se ka disa avantazhe ndaj F-16, disa prej të cilave e bëjnë atë veçanërisht të përshtatshëm për luftën e Ukrainës.

Së pari, ai u projektua duke pasur në mendje “kundërshtarin e njëjtë”.

Lexo më shumë  Momenti kur aeroplani i Wagner-it rus përplaset dhe shpërthen në Mali

Siç shpjegon grupi britanik i ekspertëve të mbrojtjes RUSI, aeroplani “është i projektuar në mënyrë eksplicite për t’iu kundërvënë sistemeve të raketave tokë-ajër ruse.

Gripen ka gjithashtu avantazhin e të qenit në gjendje të ngrihet dhe të ulet në pista të dëmtuara dhe madje edhe në rrugë të përditshme, dhe mund të “operohet” plotësisht nga një ekuipazh i vogël tokësor pa pasur nevojë të kthehet në një bazë ajrore të pajisur mirë.

Kjo mund të ketë shumë rëndësi për Ukrainën, bazat e së cilës janë goditur rëndë nga raketat dhe artileria ruse.

Dhe megjithëse transferimit të F-16-ve nga disa operatorë evropianë i është dhënë dritën jeshile, perspektiva që një furnizues tjetër mund të arrijë me një aset më të gjithanshëm është “joshëse për ukrainasit”.

Rruga Press

YouTube player