Zelensky: Rusia e vendosi Ukrainën dhe Evropën një hap larg nga rrezatimi

Termocentrali bërthamor i Ukrainës në Zaporizhzhia, i cili mbahet nga forcat ruse, u shkëput nga rrjeti elektrik për herë të parë në historinë e tij të enjten, sipas operatorit bërthamor të vendit.

Derisa furnizimi me energji elektrike në termocentral është rivendosur që atëherë, gjashtë reaktorët e termocentralit mbetën të shkëputur nga rrjeti energjetik i Ukrainës të enjten në mbrëmje, tha Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), duke cituar Ukrainën, transmeton Telegrafi.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se gjeneratorët rezervë me naftë u “aktivizuan menjëherë” në fabrikë të enjten për të shmangur një “katastrofë rrezatimi”.

Lexo më shumë  India shfrytëzon shqiponjat e skifterët si dronë për rrëzimin e fluturakeve të kinezëve

“Bota duhet të kuptojë se çfarë kërcënimi është ky: nëse gjeneratorët me naftë nuk do të ishin ndezur, nëse automatizimi dhe stafi ynë i uzinës nuk do të kishin reaguar pas ndërprerjes së energjisë elektrike, atëherë ne do të ishim të detyruar të kapërcejmë pasojat e një aksidenti të rrezatimit”, tha Zelensky gjatë fjalimit të tij të natës.

Gjeneratorët janë instaluar për të furnizuar me energji pompat ftohëse për të ndaluar mbinxehjen e karburantit në rast të ndërprerjes së energjisë elektrike.

“Rusia e ka vënë Ukrainën dhe të gjithë evropianët në një situatë një hap larg nga një katastrofë rrezatimi”, tha Zelensky, duke shtuar se zyrtarëve nga IAEA, mbikëqyrësit bërthamor të OKB-së, duhet t’ju jepet akses urgjent në vend. 

Lexo më shumë  Testuan raketat, Koreja e Veriut sanksionohet nga SHBA-ja dhe aleatët e saj

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese