Bota

Vuçiqi krenar që s’ka vendosur sanksione ndaj Putinit: Askush s’mund të na shantazhojë. BE-ja hesht

Serbia nuk do të shantazhohet në adoptimin e linjës perëndimore në lidhje me konfliktin në Ukrainë dhe vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, tha të enjten presidenti serb Aleksandar Vuçiç. Beogradi ka mbajtur tradicionalisht lidhje të ngushta me Moskën dhe nuk ka vendosur sanksione ndaj Rusisë që nga shpërthimi i armiqësive midis Rusisë dhe Ukrainës dy vjet më parë. Vuçiç ka thënë në shumë raste se qeveria e tij ka qenë nën presion nga fuqitë perëndimore për të vendosur sanksione ndaj Moskës.

“Pozicioni që ne shprehëm tetë ditë pas fillimit të konfliktit në Ukrainë është ende i vlefshëm edhe sot. Serbia është krenare për pozicionin e saj”, u tha Vuçiç gazetarëve të enjten, kur u pyet nëse ai ishte përballur me kërkesa nga presidenti francez Emmanuel Macron gjatë një vizite në Paris në fillim të kësaj jave.

Lexo më shumë  Polonia do të shpenzojë rreth 2.5 miliardë dollarë për të siguruar kufirin e saj lindor, thotë Tusk

Vuçiç arriti marrëveshje për blerjen e 12 avionëve luftarakë Rafale të prodhimit francez gjatë udhëtimit të tij në kryeqytetin francez. Macron pohoi në një konferencë të përbashkët shtypi se “e ardhmja e Serbisë qëndron brenda BE-së” dhe se Beogradi duhet ta respektojë këtë me “koordinim më të madh me vendimet tona të politikës së jashtme” duke nxitur spekulimet se marrëveshja e avionëve vjen me kushte.

“Askush nuk na ka shantazhuar dhe askush nuk mund të na shantazhojë… Serbia është e vogël për nga madhësia dhe popullsia, por është e madhe në zemër dhe gjigante për nga shtetësia. Serbia nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj”, vuri në dukje Vuçiç, duke këmbëngulur se takimi i tij me Macron ishte “miqësor”.

Rruga Press

YouTube player