VIDEO/‘Rruga me tulla të verdha’ për në Atlantis/Zbulohet formacioni i pabesueshëm shkëmbor mbi qytetin e humbur ‘mistik’

Advertisement
Advertisement

Mund të duket e ngjashme me rrugën me tulla të verdha në Magjistarin e Ozit, ose ndoshta një shteg të fshehur drejt qytetit mitik të humbur të Atlantidës.

Por studiuesit e thellë të detit që vunë re formimin e pabesueshëm shkëmbor thonë se ai është në fakt një shembull i gjeologjisë së lashtë aktive vullkanike në fundin e oqeanit afër Hawait.

Karakteristika me pamje të çuditshme, e cila i ngjan një rruge të shtruar me kalldrëm, ishte vendosur në kreshtën Liliʻuokalani në Monumentin Kombëtar Detar Papahānaumokuakea (PMNM) në Oqeanin Paqësor.

Lexo më shumë  Kujdes këtë verë! Njihuni me shoferët më të këqij në Europë
Advertisement

PMNM është një nga zonat më të mëdha të ruajtjes detare në botë – më e madhe se të gjitha parqet kombëtare në SHBA së bashku – dhe studiuesit kanë eksploruar vetëm rreth tre për qind të dyshemesë së saj të detit.

Advertisement

Ekuipazhi i anijes kërkimore Exploration Vessel Nautilus e pa formacionin dhe e përshkroi atë si një ‘rrugë me tulla të verdha’ dhe ‘rruga për në Atlantis’ në një video të zbulimit.

“Është rruga për në Atlantis,” dëgjohet të thotë një studiues në radio.

Lexo më shumë  Kolapsi i kriptomonedhave dhe kriza e kapitalizmit

“Rruga me tulla të verdha?” shton një tjetër, ndërsa një anëtar i veçantë i ekipit e quan ‘të çuditshme’ dhe ‘të çmendur’.

Ekipi tha: “Ajo që mund të duket si një “rrugë me tulla të verdha” për në qytetin mitik të Atlantidës është me të vërtetë një shembull i gjeologjisë së lashtë aktive vullkanike!

Rruga Press

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.