Vetura elektrike e krijuar nga studentët në Gjermani arrin shpejtësinë e 100 km/h për 1.461 sekonda

Rimac Nevera dhe Tesla Model S Plaid vijnë në mendje kur flasim për EV-të me përshpejtimin më të shpejtë, pasi të dyja arrijnë 100 kilometra për orë në më pak se dy sekonda.

Disa studentë kanë krijuar një EV që peshon vetëm 173 kilogramë falë përmasave të vogla të konstruksionit me fibër karboni.

Makina e zhvilluar nga GreenTeam me 20 studentë nga Universiteti i Stuttgart, njihet me emrin E0711-11 EVO.

Ajo që ka më shumë rëndësi janë specifikimet teknike, me motorët me katër rrota që prodhojnë së bashku 180 kilovat (241 kuaj fuqi). Sigurimi i lëngut është një paketë baterie e ftohur me ajër me një kapacitet prej 7,67 kWh në një EV të vogël që ka lëvizje me të gjitha rrotat dhe një monokok plastik të përforcuar me fibër karboni.

Lexo më shumë  Spanja, humbje të llogaritur me Japoninë? Vendi i dytë i “shmangu” Kroacinë dhe Brazilin
YouTube player

“Rekordi Botëror i Misionit” nga Forderverein GreenTeam Uni Stuttgart e.V. ka përfunduar me sukses pasi EV-ja e vogël vendosi një rekord të ri botëror për makinën elektrike me përshpejtimin më të shpejtë në botë. Më 6 tetor, përfaqësues nga Rekordi Botëror Guinness ishin në Baden-Württemberg për të konfirmuar përshpejtimin marramendës. Makina arriti 0 deri në 62 milje për orë (100 kilometra për orë) në 1.461 sekonda.

Ndërsa videoja nuk është veçanërisht emocionuese, është e vështirë të përmbledhësh një performancë të tillë në kamerë, sepse duhen vetëm disa hapa syri.

Lexo më shumë  “Der Spiegel”: Borrell zemëron Berlinin pasi u përpoq ta shpërblejë me post një këshilltar të tij

Për të vënë në perspektivë kohën e sprintit, E0711-11 EVO është dukshëm më i shpejtë se një makinë garash e Formula E, së cilës i duhen rreth 2.8 sekonda për të arritur shpejtësinë 100 km/h nga vendi.

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese