Bota

Ukraina përgatit terrenin për sulme në Krime pas mbërritjes së aeroplanëve luftarakë F-16

Ekspertët perëndimorë besojnë se nëse Ukraina fiton luftën me Rusinë, kjo do të ndodhë në Krimenë e pushtuar, shkruan Business Insider.

Aktualisht, forcat e mbrojtjes ukrainase po sulmojnë me sukses armët ruse në gadishull dhe urën e Krimesë (Kerç) për të prishur logjistikën e rusëve.

Frederik Mertens, një analist në Qendrën e Hagës për Studime Strategjike, beson se duke synuar gadishullin, veçanërisht sistemet ruse të mbrojtjes ajrore, Ukraina po “përgatit terrenin” për sulmet e ardhshme ajrore pas mbërritjes së aeroplanwve luftëtarakë F-16.

“Krimea është e pambrojtur. Rusët kanë hapësirë ​​relativisht të kufizuar manovrimi në gadishull. Putini ka shumë për të humbur si politikisht ashtu edhe ushtarakisht. Pra, nëse një numër i kufizuar luftëtarësh mund të ketë një ndikim të vërtetë, ai është këtu – dhe mbi Detin e Zi që bëhet plotësisht i qasshëm sapo të trajtohet GBAD [mbrojtja ajrore me bazë tokësore] në Krime”, shtoi ai.

Kyrylo Budanov, shefi i inteligjencës së Mbrojtjes së Ukrainës, raportoi se Rusia kishte zhvendosur sistemin e saj më modern të mbrojtjes ajrore S-500 në gadishull.

Në të njëjtën kohë, Maria Snegovaya, një studiuese e lartë në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare të Programit të Evropës, Rusisë dhe Euroazisë, tha se “Rusia nuk mund të përballojë humbjen e Krimesë” sepse do të lejojë Ukrainën të përdorë “kërcënimin e statusit tw Krimesë si mjet pazaresh në negociatat e ardhshme”.

Lexo më shumë  Harris: Trumpi është si mashtruesit që kam ndjekur penalisht si ish-prokurore

Elina Beketova, eksperte e demokracisë në Qendrën për Analizën e Politikave Evropiane, është e bindur se nëse Ukraina mund të rimarrë kontrollin e Detit të Zi dhe të rimarrë gadishullin ose të bëjë presion të mjaftueshëm në këto territore për të kërcënuar Putinin, “kjo do të shënojë fundin e luftës”.

Business Insider kujton se në fillim të vitit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy e bëri të qartë se beteja për Krimenë dhe Detin e Zi do të luante një rol qendror në muajt e ardhshëm.

Olga Khvostunova, studiuese në programin Euroaziatik në Institutin e Kërkimeve të Politikës së Jashtme, është e bindur se disfata e Rusisë në Krime do të ishte “jo thjesht një humbje, por një poshtërim”.

Gazetarët kujtuan se gjatë javëve të fundit, Ukraina ka kryer një numër sulmesh të suksesshme në rajon, duke shkatërruar disa bateri ruse të mbrojtjes ajrore dhe duke goditur bazën ajrore Belbek pranë Sevastopolit.

Elina Beketova beson se sulmet ukrainase në gadishull “po rezultojnë të suksesshme për shkak të përgatitjes së plotë dhe punës sistematike, mundësive më të mira për forcat e mbrojtjes, inteligjencës satelitore dhe ajrore të ofruara Ukrainës nga aleatët e NATO-s”.

Lexo më shumë  CNN publikon rezultatet e sondazheve që panë një garë të ngushtë midis Trump dhe Harris

Në të njëjtën kohë, Business Insider vë në dukje se Ukraina, e cila humbi marinën e saj tradicionale gjatë aneksimit të Krimesë, po sulmon flotën ruse të Detit të Zi me shumë sukses duke përdorur dronët detarë.

Këto sulme i lejuan Ukrainës të rifillonte furnizimet me drithëra nëpër Detin e Zi, gjë që është thelbësore për ekonominë e saj dhe e detyruan flotën ruse të Detit të Zi të fshihte anijet e saj larg Sevastopolit në Krime.

Business Insider shkruan gjithashtu se shkatërrimi i urës ilegale të Krimesë, që lidh Rusinë kontinentale me bregun lindor të Krimesë, do të ishte “një fitore strategjike dhe simbolike për Ukrainën dhe një goditje e madhe për Putinin”.

“Ukraina e ka goditur tashmë urën dy herë që nga fillimi i pushtimit, por deri më tani nuk ka arritur ta shkatërrojë atë. Më parë këtë vit, zyrtarë nga Drejtoria kryesore e Inteligjencës së Ukrainës i thanë Guardian se Ukraina do të synonte urën për një të tretën. Koha para se të mbaronte viti Shkatërrimi i saj është ‘i pashmangshëm’, thanë ata.

Javën e kaluar, Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar raportoi se Rusia kishte instaluar tetë pengesa në anën jugore të urës për të zvogëluar “këndet e afrimit për mjetet pa pilot të Ukrainës”.

Rruga Press

YouTube player