KryesoreLajme

Taravari: Autori i planit 9 pikësh të OSBE-së për veriun e Kosovës ka qenë Bujar Osmani, fatmirësisht Qeveria e Kosovës nuk e pranoi

Kandidati i koalicionit “VLEN” për president të RMV-së Arben Taravari, sot në konferencë për shtyp ka akuzuar kundërkandidatin e tij Bujar Osmani, për planin 9 pikësh të OSBE-së për normalizimin e situatës në veriun e Kosovës.

Taravari në konferencë për shtyp tha se dje ka përjetuar shok teksa gjatë një aktiviteti në Tetovë, ka parë reagimin nga Prishtina zyrtare, më konkretisht nga zëdhënësi i Qeverisë së Republikës së Kosovës, i cili ka elaboruar që autori i planit 9 pikësh të OSBE-së për deeskalimin dhe normalizim në veriun e Kosovës, në fakt ishte vetë Bujar Osmani si kryesues i kësaj organizate.

“Autorisën e këtij plani, që atëkohë ishte komplet antipod me situatën dhe me interesat e Kosovës respektivisht shqiptarëve, e ka konfirmuar z. Osmani në një rrëshqitje të qëllimshme përgjatë një emisioni televiziv parmbrëmë në Kosovë. Kjo përpjekje e tij për të treguar se si ministër i jashtëm ka kontribuar edhe për stabilitetin në rajon, është një e vërtetë e hidhur për qytetarët e vendit tonë dhe shqiptarët kudo”.

“Tani jemi në situatën ku themi fatmirësisht që ai plan nuk u pranua dhe nuk u realizua nga Qeveria e Kosovës, se me sa pashë unë ai plan vetëm për deeskalim nuk ishte. Ne e dimë sepse kemi përcjellur me shqetësim të madh vëllazëror zhvillimet në Republikën e Kosovës dhe situatën në veriun e vendit atje. Presionet me të cilat është përballur Republika e Kosovës kanë qenë të mëdha, e në anën tjetër kërcënimet dhe lufta hibride nga shteti sërb në veriun e vendit ka qenë përmanent përherë”, tha Taravari.

Lexo më shumë  Deri me tani 313 serbë kanë konvertuar patentë shoferët ilegalë në RKS
YouTube player

Ai më tej theksoi se në planin e tij për deeskalim, në muajin qershor 2023, pra rreth 4 muaj para se të ndodhte sulmi terrorist i shtatorit në Banjskë, ku mbeti i vrarë polici dëshmor Afrim Bunjaku, Bujar Osmani ka propozuar:

“Kosova të tërheqë policinë speciale që atë kohë përkujdesej për sigurinë e qytetarëve që po cenohej nga banda kriminale sërbe atje; Për sigurinë në terren, që atë kohë ishte e cenueshme dhe me rrezikshmëri të lartë, ka propozuar që përgjegjëse të jetë policia e rregullt, me ndihën e KFOR-it dhe EULEX; Katër kryetarët shqiptarë, të zgjedhur në mënyrë legale pas bojkotit të zgjedhjeve nga serbët e atjeshëm, të japin dorëheqje në verën e 2023-ës. Kjo pikë ishte ishte një kërkësë zyrtare e Beogradit”.

“Si të mos mjaftonin këto gabime të mëdha diplomatike, mbrëmë Osmani paska thënë se plani i tij paska sjellë paqen. Si mundet një plan i cili u refuzua në tërësi nga Qeveria e Kosovës te sjellë paqen?”

Lexo më shumë  Ekskluzive/ Përgjegjësi serb i bankës ilegale në Kosovë demanton Petar Petkoviqin (Dokument)

“Lërini sulmet edhe mburrjet e kota z. Osmani, por shpjegojini publikut, pse keni kërkuar që në veri të Kosovës të largohen policët specialë, dhe të mbeten vetëm policët e thjeshtë? A e dini ju se me forcat terroriste, policët e thjeshtë nuk kanë kapacitet të përballen siç u konfirmua edhe me rënie dëshmor të Afrim Bunjakut? A është koncepti juaj për paqen, hapja e rrugës për terroristët dhe cënimi i sovranitetit të Kosovës?”, theksoi Taravari.

Ai gjithashtu theksoi se mendësisë qeverisëse të Osmanit dhe BDI-së në përgjithësi, duhet t’i thuhet Mjaft, sepse sipas tij, jo paaftësi mund t’u kushtojë tejmase shqiptarëve në kuptimin kombëtar.

“Mendoj se qytetarët janë ata që nuk harrojnë dhe ata janë përgjigja e fundit dhe më e vërteta se deformimi i vullnetit të tyre, i orientimit të tyre nuk mund të ndodhë. Këtë përgjigje ata do ta japin fillimisht me 24 prill e më pastaj edhe me 8 maj”, përfundoi Taravari.

YouTube player