Lajme

Suedisë i hiqen pengesat për anëtarësim në NATO, Osmani: Moment historik

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë, pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO.

Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e Suedisë për anëtarësim në NATO, duke u bërë shteti i fundit nga aleanca që miratoi këtë kandidaturë. Me këtë është hequr edhe pengesa e fundit që kishte Suedia drejt anëtarësimit në NATO.

“Urime, kryeministër Kristersson! Është një moment historik për sigurinë, parandalimin dhe mbrojtjen evropiane! Kosova do të vazhdojë të punojë me aleatët në prëpjekjet tona për t’iu bashkuar Aleancës transatlantike, duke kontribuuar prë një Evropë më të sigurt”, ka shkruar Osmani në platformën “X”.

Rruga Press

Lexo më shumë  Media italiane: Ish-avokati i trafikantëve të drogës, Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali për emigrantët
YouTube player