Statistikat e frikshme/ Xherdan Shaqiri, shqiptari që ka dhënë gjithçka për Zvicrën

Zvicra e ka hapur kampanjën e Katar 2022 me një fitore të rëndësishme ndaj Kamerunit me rezultat 1-0.

Brel Embolo ishte ai që shënoi, ndërsa asistimi u dhurua nga yll shqiptar që mbron ngjyrat e Zvicrës, Xherdan Shaqiri.

Por nuk është risi që Shaqiri të jetë vendimtar te Zvicra, pasi ai ka qenë gjithmonë në këtë nivel.

50 për qind të golave të Zvicrës kanë kaluar nga këmbët e tij. Në Kampionatet Botërorore dhe Evropiane sa Xherdan Shaqiri ka qenë prezent, Zvicra ka shënuar 24 gola.

Lexo më shumë  Holanda mposht SHBA-të për të kaluar në çerekfinale të Kampionatit Botëror

Shaqiri ka kontribuuar me tetë gola dhe katër asistime.

Rruga Press

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

AlbanianEnglishFrenchGermanItalianPortuguese