Shfaqet në Sarajevë drama holandeze për gjenocidin e Srebrenicës

Advertisement
Advertisement

“Emra të rrezikshëm”, një shfaqje për gjenocidin e vitit 1995, rolet kryesore të së cilës luhen nga një e mbijetuar e Srebrenicës dhe një ish-ushtar paqeruajtës holandez, pati premiera e saj në Sarajevë.

“Emra të rrezikshëm” u shfaq për herë të parë në Bosnje të hënën në mbrëmje në Teatrin Kombëtar në Sarajevë me të mbijetuarën e gjenocidit Alma Mustafiç dhe Raymond Braat, i cili ishte ushtar i Batalionit Holandez të paqeruajtësve të OKB-së në Srebrenicë, në rolet kryesore.

Shfaqja, me regji nga Boy Jonkergouë, bazohet në dëshminë e Mustafiç, babai i të cilës u vra në gjenocidin e boshnjakëve nga forcat serbe të Bosnjës, dhe në dëshminë e Braat.

Lexo më shumë  Shkrimi i 1885 në gazetën Franceze: Gratë suliote, këto heroina shqiptare me një fund tragjik
Advertisement

Mustafiç tha se shfaqja quhet “Emra të rrezikshëm” sepse në fillim të luftës në Bosnje, emrat dhe mbiemrat e njerëzve ishin mjaftueshëm që ata të etiketoheshin se ishin në njërën anë ose në anën tjetër në konfliktin etnik.

“Mjaftonte vetëm fakti që babai juaj quhej Rizo Mustafiç”, tha për BIRN Mustafiç, e cila ishte 14 vjeçe në 1995.

“Vetë fakti se cilit grup i përkisnit ju me emrin tuaj ishte mjaftueshëm që ju të shkatërroheshit”, tha ajo.

Advertisement

Batalioni paqeruajtës holandez i OKB-së ishte i vendosur në Srebrenicë, gjoja një “zonë e sigurt” e mbrojtur nga OKB-ja, por nuk arriti të parandalonte masakrat e boshnjakëve si babai i Mustafiçit. Shfaqja, e cila u bë kryesisht për një audiencë holandeze, shpjegon se si trupa si Braat u urdhëruan të ndanin burrat boshnjakë nga gratë përpara vrasjeve.

Lexo më shumë  Pse malësorët vishnin rrobat mbrapsht, ose ia kthenin mikut këpucët përmbys

“Është shumë e rëndësishme që kjo shfaqje të përfshijë të dyja palët, sepse ata panë se çfarë ndodhi”, tha Braat për BIRN.

“Ajo që është historike në këtë shfaqje është se ne kemi një holandez që thotë, ‘Po, e dinim se këta njerëz do të vdisnin’ dhe pranon se gjërat atje shkuan keq”, tha ai.

Shfaqja do të shfaqet edhe të mërkurën në Teatrin Kombëtar të Tuzlës./birn/

Rruga Press

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.