Bota

Scholz: Dërgimi i tankeve në Ukrainë është rruga e duhur

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrja e Islandës Katrin Jakobsdottir po japin një konferencë shtypi në Berlin pasi Gjermania u zotua të dërgojë 14 nga tanket Leopard 2 në Ukrainë.

“Ne mbështesim Ukrainën financiarisht dhe me ndihma humanitare dhe me armë. Pavarësisht se nuk e kemi bërë këtë për shumë dekada, ne kemi shtuar mbështetjen tonë në bashkëpunim me partnerët tanë ndërkombëtarë,” thotë ai.

Lexo më shumë  Biden njofton për sanksione të reja kundër Rusisë

“Kjo është rruga e duhur. Sidomos kur flasim për tanke.”

I pyetur se cilat do të jenë kostot, Scholz thotë se nuk mund të thotë asgjë se sa do të jetë kostoja e vullnetit për të ofruar mbështetje.

Ai gjithashtu thotë se Gjermania është e përkushtuar për mirëmbajtjen e tankeve kur ato të dërgohen në Ukrainë.

Zonja Jakobsdottir thotë se kur bëhet fjalë për krizën e vazhdueshme “mjerisht nuk ka fund në horizont”, por ajo duhet të përfundojë në paqe.

Lexo më shumë  Von der Leyen nga Kievi: Qëndrojmë fuqishëm me Ukrainën

“Mendoj se është mirë që Gjermania po e jep këtë kontribut në bashkëpunim të ngushtë me partnerët dhe aleatët e tjerë”, shton ajo.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *