Rusia kryen stërvitje ushtarake në enklavën evropiane

Advertisement
Advertisement

Rusia ka kryer stërvitje ushtarake në enklavën e saj Kaliningrad, e cila ndodhet midis Polonisë dhe Lituanisë.

Sipas shërbimit për shtyp të flotës ruse të Detit Baltik, luftëtarët rusë Su-27 morën pjesë në lojërat luftarake që simuluan një sulm ajror armik në Kaliningrad, raporton Sky News të shtunën.

Advertisement

Ky veprim po ndodh vetëm disa ditë pasi Suedia dhe Finlanda, dy shtete këto shumë afër me territorin e Rusisë treguan dëshirën e tyre për t’u bashkuar me NATO-n.

Advertisement
Lexo më shumë  Në rast sulmeve bërthamore finlandezët kanë në dispozicion 500 bunkerë

Më shumë se 10 ekuipazhe Su-27 u përfshinë në stërvitje, të cilat “shkatërruan” avionët e armikut të simuluar, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Rruga Press

Advertisement

Leave a Reply

Your email address will not be published.