Bota

Rriten tensionet në Detin e Kinës Lindore, luftanija holandeze “përplaset” me ushtrinë kineze

Një luftanije holandeze u ngacmua nga aeroplanët ushtarakë kinezë në Detin e Kinës Lindore të premten e 7 qershorit, tha Holanda, duke u bërë vendi i fundit që akuzoi forcat e Pekinit për fillimin e takimeve potencialisht të pasigurta në ujërat ndërkombëtare.

Në një deklaratë, Ministria Holandeze e Mbrojtjes tha se dy avionë luftarakë kinezë rrethuan fregatën HNLMS Tromp disa herë, ndërsa helikopterit të saj të patrullës detare iu afruan dy avionë luftarakë kinezë dhe një helikopter gjatë një patrullimi. “Kjo krijoi një situatë potencialisht të pasigurt”, thuhej në deklaratë.

Lexo më shumë  Aeroplani luftarak rus futet në hapësirën ajrore të Suedisë

Tromp po vepronte në Detin e Kinës Lindore në mbështetje të një koalicioni shumëkombësh që zbaton sanksionet e Kombeve të Bashkuara ndaj Koresë së Veriut, i njohur si Shkëmbimi Detar i Sigurisë së Paqësorit (PSMX), sipas një deklarate nga Bashkimi Evropian.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së ka miratuar rezoluta të shumta që nga viti 2006 për vendosjen e sanksioneve ndaj Koresë së Veriut për programin e saj të armëve bërthamore.

Vendet partnere të PSMX përfshijnë Australinë, Kanadanë, Francën, Gjermaninë, Japoninë, Zelandën e Re, Korenë e Jugut, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, sipas Departamentit të Shtetit të SHBA.

Lexo më shumë  Ukraina përgatit terrenin për sulme në Krime pas mbërritjes së aeroplanëve luftarakë F-16

Para se të patrullonte në Detin e Kinës Lindore, flota holandeze kishte bërë një lidhje porti në Busan (Kore e Jugut), ku mori pjesë në stërvitje me Marinën e Koresë së Jugut, thuhet në deklaratën e BE-së.

Tromp i bashkohet një liste në rritje të anijeve dhe avionëve që kanë akuzuar Ushtrinë Çlirimtare Popullore të Kinës për kryerjen e manovrave ndoshta të pasigurta në Detet e Kinës Lindore dhe Jugore dhe më gjerë në vitet e fundit.

YouTube player