Bota

“Putini është i paparashikueshëm,…” – paralajmërimi i frikshëm nga e veja e Navalnyt

E veja e disidentit të ndjerë rus Alexei Navalny ka paralajmëruar për paparashikueshmërinë e presidentit rus Vladimir Putin.

Në këtë drejtim, ajo ka thënë se mundësia që presidenti rus të përdorë armë bërthamore në një moment nuk mund të përjashtohet, shkruajnë mediat e huaja.

“Nuk e dimë çfarë të presim prej tij”, tha ajo për dpa. “Ai ndoshta do ta bënte atë”.

Ajo e krahasoi pyetjen me pushtimin rus të Ukrainës, duke thënë se nuk kishte pritur që Putin të sulmonte atëherë, duke pasur parasysh lidhjet e forta midis dy vendeve.

Lexo më shumë  Ukraina e zmbraps një sulm rus me dronë në Harkiv

“Por ai vendosi ta bëjë. Ai i frikëson njerëzit, i mban ata në frikë. Askush nuk e di se çfarë do të bëjë Putini më pas”.

Ndryshe, Putini filloi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, pasi pushtoi ilegalisht Krimenë në vitin 2014.

Kujtojmë se burri i saj Alexei ishte një kundërshtar i gjatë dhe i vendosur i Putinit dhe vdiq në një kamp burgu në Rrethin Arktik në Siberi më 16 shkurt.

Nuk është vërtetuar në mënyrë të pavarur nëse 47-vjeçari vdiq natyrshëm, siç thotë certifikata e tij e vdekjes.

Lexo më shumë  E modifikuan duke shpresuar se nuk do të arrijnë ta shkatërrojnë, tanku rus “shkeli” në minat ukrainase

Megjithatë, mbështetësit e tij thonë se ai u vra.

Navalnya komentoi gjithashtu arrestimet e fundit të disa spiunëve të dyshuar rusë në Evropë, duke thënë se këto janë një shenjë e mëtejshme se Putini prej kohësh po bën luftë në zemër të Evropës, duke përdorur të gjitha mjetet e nevojshme.

“Putini nuk e ka nisur tanimë, ai e ka bërë këtë gjatë gjithë kohës. Ai fillon luftërat, ai vret kundërshtarët e tij”, tha ajo, duke shtuar se prania e tyre nuk është befasi për të.

YouTube player