Bota

Prag lufte SHBA-Kinë? Zyrtarja e lartë amerikane vizitë në Tajvan! Media kineze: Avioni i saj do të goditet me raketa

Kryetarja amerikane e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi do të largohet këtë fundjavë në një udhëtim që përfshin Singaporin, Japoninë dhe Korenë e Jugut – dhe ndoshta Tajvanin – edhe pse një komentator i medias shtetërore kineze sugjeroi të premten se Pekini mund të rrëzojë çdo aeroplan ushtarak amerikan që mund të shkoi në Taipei.

Pelosi ka refuzuar të konfirmojë specifikat e lëvizjes së saj të pritshme nëpër Azi, duke përmendur rreziqet e sigurisë. Por ajo është planifikuar të drejtojë një delegacion të vogël ligjvënësish, duke përfshirë Kryetarin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, Gregory Meeks (D-N.Y.), në vendet e Paqësorit duke filluar këtë fundjavë, sipas shumë njerëzve të njohur me këtë çështje.

Zyrtarisht, një ndalesë në Tajvan është ende në diskutim. Por Pentagoni gjithsesi po ecën përpara me përgatitjet, sipas tre personave të njohur me planet e saj të udhëtimit. Nëse udhëtimi shkon përpara siç është planifikuar, Pelosi do të fluturojë me një avion ushtarak amerikan për në Taipei, raportoi më parë POLITICO.

Image

Në këtë foto të publikuar nga Agjencia e Lajmeve Xinhua, presidenti kinez Xi Jinping takohet me oficerët ushtarakë dhe trupat e stacionuar në Rajonin Autonom Xinjiang Ujgur të Kinës veriperëndimore, të premten, 15 korrik 2022. 

FOTO GALERI

“Ne duam që Kongresi të jetë pjesë e strategjisë së administratës Biden në Indo-Paqësorin”, u tha Pelosi gazetarëve të premten. “Jam shumë e emocionuar, a duhet të shkojmë në vendet për të cilat do të dëgjoni gjatë rrugës, për bisedat që do të kemi. … Ne kemi përgjegjësi globale”.

Zyrtarët e mbrojtjes amerikane janë gjithnjë e më shumë të shqetësuar se Kina do ta shihte një delegacion të Kongresit në Tajvan, të shoqëruar nga avionë ushtarakë, si një pushtim. Kjo retorikë u përshkallëzua të premten kur Hu Xijin, një komentues i Global Times në pronësi shtetërore kineze, kërcënoi se ushtria kineze mund të rrëzonte avionin e Pelosit.

“Nëse avionët luftarakë amerikanë shoqërojnë avionin e Pelosit në Tajvan, ky është pushtim”, shkroi Hu në Twitter. “[Ushtria kineze] ka të drejtë të shpërndajë me forcë avionin e Pelosit dhe avionët luftarakë amerikanë, duke përfshirë të shtëna paralajmëruese dhe duke bërë lëvizje taktike të pengimit. Nëse janë joefektive, atëherë rrëzojini ato”.

Pelosi javën e kaluar iu referua mundësisë që avioni i saj të rrëzohej, pasi presidenti Joe Biden u tha gazetarëve se ushtria amerikane beson se vizita e saj e mundshme në ishullin vetëqeverisës nuk është “një ide e mirë”. Në të vërtetë, administrata Biden ia ka përcjellë rreziqet Pelosit privatisht në javët e fundit, duke përfshirë një lutje për të shtyrë udhëtimin e saj për më vonë këtë vit.

Lexo më shumë  Sulmi terrorist në veri, Serwer propozime konkrete Perëndimit për Serbinë

Megjithatë, më herët të premten, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, u tha gazetarëve se SHBA-ja nuk ka parë “asnjë tregues fizik, të prekshëm për ndonjë gjë të pakëndshme në lidhje me Tajvanin”.

Ushtria amerikane është mësuar me agresionin kinez në ngushticën e Tajvanit, duke përfshirë rritjen e aktivitetit detar dhe përgjimet ajrore, tha një nga njerëzit e njohur me këtë çështje. Avionët luftarakë amerikanë që fluturojnë në rajon tashmë lejohen të mbajnë sasinë maksimale të municioneve, sipas dy prej njerëzve.

Zyrtarët e mbrojtjes janë më të shqetësuar se Pekini do të kryejë testimin e raketave në ujërat përreth Tajvanit si një taktikë frikësimi, siç bëri gjatë krizës së ngushticës së Tajvanit të vitit 1996.

Tensionet në rritje për udhëtimin e Pelosit vijnë një ditë pasi Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping folën me telefon për një sërë çështjesh, përfshirë Tajvanin. Sipas mediave shtetërore kineze, Xi paralajmëroi Biden se SHBA duhet t’i përmbahet politikës së saj “Një Kinë”, duke shtuar: “Ata që luajnë me zjarrin përfundimisht do të digjen”.

I pyetur për kërcënimin e Xi të premten, Pelosi buzëqeshi, por nuk pranoi të përgjigjej.

Planet e udhëtimit të Pelosit, si ato të shumicës së ligjvënësve, zakonisht mbahen të fshehta deri pas largimit nga një vend i caktuar. Megjithatë, rrëmuja e publikut për këtë udhëtim të veçantë ka bërë presion të jashtëzakonshëm mbi folësin për të vazhduar me një ndalesë në Tajvan, pavarësisht kërcënimeve gjithnjë e më luftarake të Kinës dhe shqetësimeve të administratës Biden.

Lexo më shumë  Oso Kuka bën 'Reset Factory'

Ligjvënësit janë të shqetësuar se nëse Pelosi vendos të mos fluturojë në Tajvan, Pekini do të përfitonte nga bisedat e tij të vështira. Meeks, i cili nuk pranoi të premten të diskutonte një udhëtim të mundshëm, dukej se u bënte jehonë këtyre shqetësimeve.

“Ne nuk mund të ngacmohemi nga askush,” tha Meeks. “Unë nuk i kushtoj vëmendje kësaj”.

“Xi dhe Kina – ata më mirë të fillojnë të shqetësohen për shkeljet e tyre të të drejtave të njeriut, atë që po bëjnë me ujgurët dhe të përpiqen të kuptojnë se si mund të luajnë në skenën botërore me të gjithë në të njëjtën skenë,” shtoi Meeks, duke iu referuar gjenocidit të Kinës ndaj myslimanëve ujgurë.

Pelosi ka ndezur prej kohësh qeverinë kineze duke pasur parasysh historinë e saj progresive në çështjet e të drejtave të njeriut. Që nga masakra e Sheshit Tiananmen në vitin 1989, Pelosi ka nxitur në mënyrë aktive disidentët në Hong Kong dhe gjetkë, të cilët i janë nënshtruar represionit të Kinës. Në vitin 1991, folësi u përzu nga sheshi Tiananmen për shfaqjen e një pankarte që u bënte nder protestuesve pro-demokracisë që u vranë atje dy vjet më parë.

Pekini e sheh Tajvanin si pjesë të Kinës dhe e sheh qëndrimin e SHBA-së ndaj Tajvanit si mbështetje të heshtur për pavarësinë e ishullit. Vetë Biden, të paktën tre herë, është zotuar të mbrojë Tajvanin ushtarakisht në rast të një pushtimi kinez, përpara se Shtëpia e Bardhë t’i kthente këto deklarata.

Politika e SHBA-së ndaj Tajvanit ka qenë prej kohësh e qeverisur nga Akti i Marrëdhënieve me Tajvanin dhe doktrina e “paqartësisë strategjike” – nocioni që SHBA-të do të mbesin qëllimisht jo të përkushtuara për mbrojtjen e Tajvanit.

Megjithatë, disa anëtarë të Kongresit kanë shtyrë ta rishikojnë atë doktrinë në “qartësi strategjike”, veçanërisht pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *