Lajme

Osmani shpreson që heqja e vizave të ndodhë gjatë presidencës çeke të Këshillit të BE-së

Presidentja e Koaovës, Vjosa Osmani sot gjatë një takimi me kryeministrin e Çekisë Petr Fiala në Pragë, ka thënë se shpreson që heqja e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës të bëhet gjatë udhëheqjes së presidencës çeke.

Në takim me kryeministrin Fiala, Presidentja Osmani ka potencuar rëndësinë dhe rolin e mbështetjes çeke për Kosovën në këtë periudhë.

Sipas Presidentes Osmani, Kosova pret përparim në agjendën evropiane dhe procesin e liberalizimit të vizave, nga fakti se ky shtet aktualisht kryeson Këshillin e Bashkimit Evropian.

Presidentja Osmani ka kërkuar mbështetje që liberalizimi i vizave për Kosovën patjetër të jetë pjesë e agjendës në muajt në vijim dhe që ky proces të përmbyllet përgjatë presidencës së Republikës Çeke.

Lexo më shumë  Këmbimi valutor/ Me sa blihen e shiten dollari dhe euro, çfarë ndodh me monedhat e tjera

Presidentja ka theksuar se mosliberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës është padrejtësi e madhe që përveç se ua mohon qytetarëve tanë të drejtën elementare të lirisë së lëvizjes, në të njëjtën kohë e dëmton edhe kredibilitetin e BE-së në gjithë rajonin tonë.

Ajo poashtu tha se mosliberalizimi i vizave ka shkaktuar probleme edhe në zbatimin e MSA-së dhe programeve të tjera, në të cilat merr pjesë Kosova.

Osmani ka kërkuar mbështetjen çeke jo vetëm në këtë proces, por edhe në atë të anëtarësimit në Këshillin e Evropës, Partneritetin për Paqe dhe më pas në NATO.

Lexo më shumë  Përkujtohet Naum Veqilharxhi, ideologu i Rilindjes Kombëtare

Sipas presidentes Osmani, anëtarësimi në KE është në dobi të të gjithë qytetarëve të Kosovës pa dallim dhe në funksion të mbrojtjes së të drejtave të njeriut, teksa anëtarësimi në Aleancën Veriatlantike është i domosdoshëm dhe në funksion të paqes e stabilitetit në Kosovë, në rajon dhe në gjithë kontinentin tonë.

Osmani dhe kryeministri Fiala diskutuan edhe për thellimin e bashkëpunimit në disa sfera të interesit të dyanshëm.

Presidentja Osmani ndodhet për vizitë zyrtare në Çeki, ku gjatë ditës është takuar edhe me kryetarin e Senatit Çek, Milos Vystrcil. 

Rruga Press

YouTube player

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *